TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wszystkie polskie lotniska z unijnym certyfikatem
InfoAir.pl - Opublikowano: 06.01.2018 15:00:04
Wszystkie polskie lotniska z unijnym certyfikatem

3 stycznia Port Lotniczy Olsztyn-Mazury uzyskał Certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Tym samym zakończył się proces certyfikacji polskich lotnisk.

3 stycznia Port Lotniczy Olsztyn-Mazury uzyskał Certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Tym samym zakończył się proces certyfikacji polskich lotnisk.

Podpisany dokument jest potwierdzeniem, że Port Lotniczy Olsztyn-Mazury spełnia wszelkie wymagania europejskie w zakresie zasad prawidłowego funkcjonowania lotniska, jego infrastruktury, wyposażenia, kwalifikacji personelu oraz niezbędnych procedur służących bezpieczeństwu prowadzania operacji lotniczych.

-"Port Olsztyn-Mazury zakończył proces certyfikacji według europejskich norm i standardów, uzyskując certyfikat lotniska zgodny z wymaganiami rozporządzenia Komisji (UE). Dotychczas lotnisko w Szymanach legitymowało się certyfikatem wydanym przez ULC, który opierał się wyłącznie o przepisy krajowe. – Z dniem wejścia w życie rozporządzenia Komisji Unii Europejskiej ustanawiającego wymagania i procedury administracyjne na poziomie unijnym, wprowadzony został nowy system certyfikacji. Podstawą tego systemu jest standaryzacja wymagań dla lotnisk w całej Europie – wyjaśniają rzecznicy Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Fakt posiadania certyfikatu przez Port Lotniczy Olsztyn-Mazury, oprócz gwarancji bezpieczeństwa dla pasażerów, jest istotną informacją dla przewoźników lotniczych obecnych już na lotnisku, ale również i dla przewoźników planujących dopiero uruchamianie swoich połączeń

Polska grupa

Jak informuje ULC, wszystkie lotniska, zobligowane na podstawie art. 6 ust. 1 rozporządzenia Komisji (UE) Nr 139/2014 z dnia 12 lutego 2014 r. do konwersji certyfikatów krajowych na certyfikaty Unii Europejskiej, pomyślnie przeszły proces konwersji, zgodnie z harmonogramem unijnym. W Rejestrze Lotnisk Cywilnych jest 15 lotnisk użytku publicznego podlegających certyfikacji zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Komisji (UE) Nr 139/2014, w tym dwa uzyskały odstępstwa od wymogów rozporządzenia w związku z tym, że nie obsługują powyżej 10 000 pasażerów rocznie (Radom – Sadków i Olsztyn – Mazury). W kwietniu 2015 roku przeprowadzono pierwszą konwersję certyfikatu zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) Nr 139/2016 lotniska Bydgoszcz – Szwederowo.

W 2016 roku konwersje certyfikatów przeszły lotniska:

• Kraków – Balice


• Rzeszów – Jasionka


• Katowice – Pyrzowice


• Gdańsk im. Lecha Wałęsy


• Lotnisko Chopina w Warszawie


• Lublin


W 2017 roku przeprowadzono 7 konwersji certyfikatów lotnisk:


• Zielona Góra-Babimost


• Poznań-Ławica


• Warszawa/Modlin


• Wrocław-Strachowice


• Łódź-Lublinek


• Szczecin-Goleniów


oraz w 2018 r.


• Olsztyn-Mazury (wręczenie certyfikatu planowane jest w dniu 3 stycznia 2018 r.)


Certyfikaty zostały wydane bezterminowo. Zgodnie z przepisami przywołanego rozporządzenia, lotniska, które uzyskały certyfikat UE, zostały objęte stałym cyklem nadzoru, którego długość i zakres określa się na podstawie analizy ryzyka dla danego lotniska. 

Sprawdź też:
lotnisko
bezpieczeństwo
ULC

Dodaj komentarz

Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.