TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wszystkie polskie lotniska z unijnym certyfikatem
InfoAir.pl - Opublikowano: 06.01.2018 15:00:04
Wszystkie polskie lotniska z unijnym certyfikatem

3 stycznia Port Lotniczy Olsztyn-Mazury uzyskał Certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Tym samym zakończył się proces certyfikacji polskich lotnisk.

3 stycznia Port Lotniczy Olsztyn-Mazury uzyskał Certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Tym samym zakończył się proces certyfikacji polskich lotnisk.

Podpisany dokument jest potwierdzeniem, że Port Lotniczy Olsztyn-Mazury spełnia wszelkie wymagania europejskie w zakresie zasad prawidłowego funkcjonowania lotniska, jego infrastruktury, wyposażenia, kwalifikacji personelu oraz niezbędnych procedur służących bezpieczeństwu prowadzania operacji lotniczych.

-"Port Olsztyn-Mazury zakończył proces certyfikacji według europejskich norm i standardów, uzyskując certyfikat lotniska zgodny z wymaganiami rozporządzenia Komisji (UE). Dotychczas lotnisko w Szymanach legitymowało się certyfikatem wydanym przez ULC, który opierał się wyłącznie o przepisy krajowe. – Z dniem wejścia w życie rozporządzenia Komisji Unii Europejskiej ustanawiającego wymagania i procedury administracyjne na poziomie unijnym, wprowadzony został nowy system certyfikacji. Podstawą tego systemu jest standaryzacja wymagań dla lotnisk w całej Europie – wyjaśniają rzecznicy Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Fakt posiadania certyfikatu przez Port Lotniczy Olsztyn-Mazury, oprócz gwarancji bezpieczeństwa dla pasażerów, jest istotną informacją dla przewoźników lotniczych obecnych już na lotnisku, ale również i dla przewoźników planujących dopiero uruchamianie swoich połączeń

Polska grupa

Jak informuje ULC, wszystkie lotniska, zobligowane na podstawie art. 6 ust. 1 rozporządzenia Komisji (UE) Nr 139/2014 z dnia 12 lutego 2014 r. do konwersji certyfikatów krajowych na certyfikaty Unii Europejskiej, pomyślnie przeszły proces konwersji, zgodnie z harmonogramem unijnym. W Rejestrze Lotnisk Cywilnych jest 15 lotnisk użytku publicznego podlegających certyfikacji zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Komisji (UE) Nr 139/2014, w tym dwa uzyskały odstępstwa od wymogów rozporządzenia w związku z tym, że nie obsługują powyżej 10 000 pasażerów rocznie (Radom – Sadków i Olsztyn – Mazury). W kwietniu 2015 roku przeprowadzono pierwszą konwersję certyfikatu zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) Nr 139/2016 lotniska Bydgoszcz – Szwederowo.

W 2016 roku konwersje certyfikatów przeszły lotniska:

• Kraków – Balice


• Rzeszów – Jasionka


• Katowice – Pyrzowice


• Gdańsk im. Lecha Wałęsy


• Lotnisko Chopina w Warszawie


• Lublin


W 2017 roku przeprowadzono 7 konwersji certyfikatów lotnisk:


• Zielona Góra-Babimost


• Poznań-Ławica


• Warszawa/Modlin


• Wrocław-Strachowice


• Łódź-Lublinek


• Szczecin-Goleniów


oraz w 2018 r.


• Olsztyn-Mazury (wręczenie certyfikatu planowane jest w dniu 3 stycznia 2018 r.)


Certyfikaty zostały wydane bezterminowo. Zgodnie z przepisami przywołanego rozporządzenia, lotniska, które uzyskały certyfikat UE, zostały objęte stałym cyklem nadzoru, którego długość i zakres określa się na podstawie analizy ryzyka dla danego lotniska. 

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
bezpieczeństwo
ULC
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.