TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wizz Air powiększyła swoją katowicką bazę
PAP - Opublikowano: 09.03.2017 20:37:33
Wizz Air powiększyła swoją katowicką bazę

Linia lotnicza Wizz Air powiększyła swoją katowicką bazę o kolejny samolot ? od piątku lotnisko w Pyrzowicach będzie obsługiwać sześć maszyn tej linii. Gdy w czerwcu kolejny samolot przybędzie także na lotnisku w Warszawie, łącznie w Polsce będą bazować 22 maszyny tego przewoźnika.

Linia lotnicza Wizz Air powiększyła swoją katowicką bazę o kolejny samolot ? od piątku lotnisko w Pyrzowicach będzie obsługiwać sześć maszyn tej linii. Gdy w czerwcu kolejny samolot przybędzie także na lotnisku w Warszawie, łącznie w Polsce będą bazować 22 maszyny tego przewoźnika.

- "Powiększenie naszej katowickiej bazy o szósty samolot (180-miejscowy Airbus A320 ? PAP) odpowiada inwestycji wartej blisko 100 mln USD. Bezpośrednio w linii stworzyliśmy dzięki temu 36 miejsc pracy" ? poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowice Airport szef komunikacji linii Wizz Air Gabor Vasarhelyi.

Łącznie przewoźnik zatrudnia obecnie w Katowicach ponad 200 pracowników, a we wszystkich sześciu polskich bazach (oprócz Katowic to także Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Poznań i Lublin) ponad 800. W Polsce samoloty tej linii obsługują też trasy ze Szczecina i Olsztyna.

W czerwcu, gdy będą uruchomione nowe połączenia m.in. z Warszawy oraz połączenie do Splitu z Katowic, przewoźnik będzie oferował z Polski 149 tras do 27 krajów.

W najbliższych dniach Wizz Air uruchomi cztery nowe połączenia z Katowice Airport: 10 marca na Maltę i do islandzkiego Rejkiawik, 11 marca do Katanii na Sycylii, a dzień później do portugalskiej Lizbony. W czwartek ogłoszono również nowe połączenie z lotniska w Pyrzowicach do chorwackiego Splitu, które zostanie uruchomione 18 czerwca.

Linia Wizz Air to główny przewoźnik operujący na lotnisku w Pyrzowicach ? w ubiegłym roku z i na podkatowickie lotnisko linia przewiozła ponad 1,6 mln pasażerów ? to prawie połowa całego ruchu w Katowice Airport. W tym roku na trasach z Katowic Wizz Air oferuje w sumie 2,1 mln miejsc (13 proc. więcej niż w roku 2016) na 37 trasach do 18 krajów.

Członek zarządu zarządzającego podkatowickim lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Leszek Budka ocenił, że w 2017 r. port powinien odprawić rekordową liczbę ponad 3,6 mln pasażerów (wobec ponad 3,2 mln osób w ubiegłym roku), z czego ok. 1,8-1,9 mln podróżnych będą stanowić pasażerowie linii Wizz Air. Lotnisko spodziewa się w tym roku wzrostu liczby odprawianych podróżnych o ponad 10 proc. ? m.in. dzięki nowym połączeniom Wizz Aira.

Wizz Air jest największym niskokosztowym przewoźnikiem lotniczym w Europie Środkowo-Wschodniej. W ubiegłym roku z jego usług skorzystało prawie 23 mln pasażerów, w tym ok. 7 mln na trasach z i do Polski ? w tym roku na polskich trasach będzie dostępnych w sumie ok. 9 mln miejsc ? o 13 proc. więcej niż przed rokiem.
Linia dysponuje flotą 77 samolotów, które obsługują ponad 500 tras do 138 miejsc docelowych w 40 krajach. W Europie przewoźnik ma 28 baz, z czego sześć w Polsce; ostatnio linia ogłosiła otwarcie nowej bazy w bułgarskiej Warnie, mołdawskim Kiszyniowie oraz ? w czerwcu br. ? na londyńskim lotnisku Luton; będzie to pierwsza baza tego przewoźnika w Europie Zachodniej.

Katowice Airport zamierza kontynuować w 2017 r. program inwestycyjny. Jednym z kluczowych przedsięwzięć jest w tym roku modernizacja i generalny remont terminalu pasażerskiego B. Trwają też prace koncepcyjne związane z przebudową fragmentu prowadzącej do Katowice Airport drogi nr 913 wraz z układem dróg wewnętrznych.

Ponadto port będzie kontynuował inwestycję związaną z przekształceniem starej drogi startowej w drogę kołowania i dostosowaniem pola manewrowego portu do II kategorii operacji lotniczych. Zakończenie tego projektu, zgodnie z umową z wykonawcą, planowane jest na styczeń 2018 r.

Na lotnisku rozpocznie się też drugi etap rozbudowy płyty postojowej cargo przed nową bazą cargo w południowo-wschodniej części portu. Płyta rozbudowywana będzie na zachód. Natomiast Polska Agencja Żeglugi Powietrznej powinna niebawem rozpocząć budowę w Pyrzowicach nowej wieży kontroli lotów. W drugim półroczu Chopin Airport Development prawdopodobnie rozpocznie budowę przy lotnisku trzygwiazdkowego hotelu sieci Moxy.

Ubiegły rok był dla Katowice Airport rekordowy we wszystkich segmentach ruchu pasażerskiego. W ruchu całkowitym z siatki połączeń lotniska skorzystało 3,221 mln podróżnych, o 152 tys. więcej (wzrost o 4,9 proc.) niż w 2015 r. Ruch regularny wzrósł o 7 proc. (2,126 mln podróżnych), a czarterowy o 2 proc. (1,079 mln osób). Najpopularniejszymi krajami w ruchu regularnym w 2016 r. były: Wielka Brytania (32 proc. pasażerów), Niemcy (28 proc.) i Norwegia (7 proc.).


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
WizzAir
Pyrzowice
nowe połączenia
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.