TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W Turcji powstał odpowiednik polskiego CPK
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 01.11.2018 13:00:28
Turcja ma odpowiednik polskiego CPK. Lotnisko gigant

Prezydent Turcji oficjalnie otworzył nowe lotnisko-gigant w Stambule. Głównie pod kątem operacji Turkish Airlines.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan otworzył w poniedziałek - 29 października - nowe gigantyczne lotnisko w Stambule. W tym tygodniu zaplanowano jedynie pojedyncze loty; docelowo jednak - według tureckich władz - port lotniczy nad Bosforem ma być największy na świecie.

Erdogan ogłosił symboliczne otwarcie portu w szczególny dla Turków dzień - 95 rocznicę proklamowania Republiki Turcji.

"Widzimy lotnisko w Stambule jako inwestycję nie tylko dla państwa, ale również dla naszego regionu oraz świata" - oświadczył Erdogan. Dodał, że dzięki lotnisku Turcja będzie "odgrywać kluczową rolę w integracji globalnych gospodarek".

Na nowy port pod koniec roku ma przenieść się główny turecki przewoźnik Turkish Airlines, który korzysta obecnie z portu lotniczego Stambuł-Ataturk. To dotychczasowe największe lotnisko w nadbosforskiej aglomeracji ma dalej być otwarte dla niekomercyjnych lotów. Na części jego gruntów powstanie park.

W pierwszej fazie rozwoju nowy stambulski port ma obsługiwać 90 mln pasażerów rocznie. W ciągu dziesięciu lat z sześciu pasów startowych korzystać ma rocznie 200 mln podróżujących. To blisko dwukrotnie więcej niż na najbardziej ruchliwym lotnisku świata w Altancie w USA.

Nowe lotnisko kosztowało 11,6 mld USD. Według zapowiedzi tureckich władz inwestycja się zwróci. W nowym terminalu wiszą plakaty z podobizną Erdogana i napisem: "To nie jest tylko lotnisko. To pomnik zwycięstwa".

Organizacje broniące praw człowieka informują jednak, że podczas konstrukcji portu lotniczego dochodziło do wielu nieprawidłowości, w tym nieprzestrzegania praw pracowniczych. Według Emmy Sinclair-Webb z Human Rights Watch w ciągu ostatnich trzech lat na budowie portu zginęło 38 osób.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Turkish Airlines
Turcja
  • Marek Stelmasik – 01.11.2018

    Po pierwsze w Stambule a nie w polu. Po drugie to będzie baza Turkush Airlines które jest dużo większe od LOTu a po trzecie nikt się tym nie przejmuje bo to pomnik

  • Marcin Pudełko – 01.11.2018

    No i to lotnisko jest po drodze głównych szlaków komunikacyjnych.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.