TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W kwietniu zniknie stary terminal w Radomiu
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 05.04.2019 10:30:41
W kwietniu zniknie stary terminal w Radomiu

Bielan: wkrótce rozbiórka starego terminala na lotnisku w Radomiu.

Prawdopodobnie jeszcze w drugiej połowie kwietnia rozpocznie się rozbiórka starego terminala na lotnisku w Radomiu - powiedział PAP w czwartek wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Ostatnia firma, która wynajmowała tam pomieszczenia, zapowiedziała, że do końca tygodnia je opuści.

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) poinformowało w czwartek, że do końca przyszłego tygodnia spółka Lagardere Travel Retail (LTR), która prowadziła na lotnisku w Radomiu działalność usługowo-handlową, opróżni pomieszczenia w Porcie Lotniczym Radom – Sadków. Jak podano w komunikacie prasowym PPL, "strony uzgodniły, iż nie będą komentowały tych działań publicznie".

Umowa na wynajem lokalu została wypowiedziana francuskiej firmie w listopadzie 2018 roku przez syndyka, który przejął całość majątku radomskiego portu. Spółka LTR uznała, że było to niezgodne z prawem i sprawa trafiła do sądu.

Lokalowe porozumienie

Teraz jednak – jak powiedział PAP w czwartek wicemarszałek Senatu Adam Bielan – doszło do porozumienia miedzy PPL a LTR. Jego zdaniem nic nie będzie już stało na przeszkodzie, żeby po opuszczeniu lokalu przez francuską firmę, rozpoczęła się rozbiórka starego terminala, a następnie budowa nowego tego typu obiektu. "To jest ekspresowe tempo, jeśli weźmiemy pod uwagę, że nowy właściciel przejął lotnisko w październiku ub. roku; trzeba było przygotować dokumentację, przetargi, a w kwietniu rozpoczyna się już budowa" – ocenił wicemarszałek Senatu.

Co dalej?

Istniejący terminal na lotnisku w Radomiu ma być rozebrany. W jego miejsce powstanie nowy, który ma spełniać wymogi pasażerów lotów czarterowych. W pierwszej fazie terminal ma mieć powierzchnię 30 tys. m kw., z czego główna hala ma mieć 258 m kw. W terminalu będzie 30 stanowisk check-in, dziewięć stanowisk kontroli bezpieczeństwa, po osiem stanowisk kontroli dokumentów na wylotach i przylotach, 10 bramek wylotowych, trzy karuzele odbioru bagażu.

Na początku lotnisko ma dysponować parkingami na 880 miejsc parkingowych, z możliwością rozbudowy do ok. 3,5 tys., oraz dworzec autokarowy z 15 stanowiskami postojowymi.

Port Lotniczy w Radomiu jest projektowany jako lotnisko czarterowe i obsługujące linie niskokosztowe. W pierwszej fazie lotnisko ma obsłużyć rocznie 3 mln pasażerów, a docelowo 10 mln osób.

Pod koniec lutego Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze podpisało kilka innych umów dotyczących budowy lotniska w Radomiu. Chodzi m.in. o wykonanie projektów budowalnych wraz z programami funkcjonalno-użytkowymi nowego terminala, dróg kołowania i płyt postojowych oraz lotniskowych parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców. Jeszcze w kwietniu ma być rozstrzygnięty przetarg na przebudowę i wydłużenie drogi startowej lotniska w Radomiu. Port w Radomiu ma być gotowy pod koniec 2020 roku. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Lotnisko Radom
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.