TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Unia bierze na celownik lotniczych pośredników
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 23.11.2018 16:30:09
Unia bierze na celownik lotniczych pośredników

KE otwiera dochodzenie dotyczące dystrybutorów biletów lotniczych.

Komisja Europejska poinformowała w piątek - 23 listopada, że otwiera dochodzenie, dotyczące dystrybutorów biletów lotniczych w związku z obawami, że ich umowy z liniami lotniczymi mogą przekładać się na wyższe ceny dla podniebnych pasażerów.

Formalne postępowanie wyjaśniające ma dać odpowiedź na pytanie, czy umowy między dostawcami systemów rezerwacyjnych Amadeus i Sabre z jednej strony, a liniami lotniczymi i biurami podróży z drugiej strony ograniczają konkurencję i naruszają unijne przepisy antymonopolowe.

-"Liberalizacja unijnego rynku lotniczego ponad 25 lat temu przyniosła znaczne korzyści obywatelom UE, w tym większy wybór i niższe ceny biletów. Nasze dochodzenie w sprawie Amadeus i Sabre koncentruje się na możliwych ograniczeniach konkurencji na rynku usług dystrybucji biletów lotniczych. Obawiamy się, że takie ograniczenia mogą tworzyć bariery dla innowacji i podnosić koszty dystrybucji biletów, ostatecznie zwiększając ich cenę dla podróżnych" - oświadczyła w piątek unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

KE podkreśla, że Amadeus i Sabre to wiodący na świecie dostawcy skomputeryzowanych systemów rezerwacji (Global Distribution Systems). Systemy te gromadzą informacje o rozkładach lotów, dostępności miejsc i cenach biletów od wielu linii lotniczych. Umożliwiają biurom podróży i firmom rezerwacyjnym działającym zarówno stacjonarnie, jak i online, porównywanie usług lotniczych oraz rezerwowanie i wydawanie biletów w imieniu podróżnych.

Komisja będzie sprawdzać, czy niektóre warunki zawarte w umowach Amadeus i Sabre z liniami lotniczymi i biurami podróży mogą ograniczać ich kontrahentów z korzystania z alternatywnych dostawców usług dystrybucji biletów.

To mogłoby utrudniać dostawcom nowych usług dystrybucji biletów wejście na rynek i zwiększać koszty dystrybucji dla linii lotniczych. Koszty te ostatecznie są przerzucane na konsumentów.

Unijne reguły konkurencji zakazują porozumień między przedsiębiorstwami, które zapobiegają, ograniczają lub zakłócają konkurencję na jednolitym rynku UE. Wszczęcie formalnego postępowania wyjaśniającego przez KE nie przesądza o jego wyniku.

Amadeus z siedzibą w Hiszpanii i Saber z siedzibą w USA to firmy, które dostarczają produkty IT dla branży turystycznej na całym świecie, w tym systemy umożliwiające biurom podróży rezerwowanie lotów i innych usług turystycznych. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
unia
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.