TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

UIA: Pierwsze odszkodowania za katastrofę w Iranie
PAP - Opublikowano: 09.04.2020 18:00:31
UIA: Pierwsze odszkodowania za katastrofę w Iranie

Wypłacono pierwsze odszkodowania bliskim ofiar ukraińskiego katastrofy samolotu w Iranie

Linie lotnicze Ukraine International Airlines wypłaciły pierwszą transzę odszkodowań bliskim ofiar katastrofy ukraińskiego samolotu, do której doszło pod Teheranem na początku stycznia - poinformował prezes linii Jewhenij Dychne w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

Maszyna została nieumyślnie zestrzelona przez irańską obronę przeciwlotniczą.

Zero informacji

Dychne zwrócił uwagę, że od władz w Teheranie "nie ma żadnych raportów o zakończeniu śledztwa, żadnej informacji o zakończonych sukcesem międzyrządowych uzgodnieniach w sprawie odszkodowania ze strony Iranu".

W lutym prezydent Ukrainy Wołodymy­r Zełenski oświadczył, że Iran zaproponował rodzinom ukraińskich ofiar katastrofy wypłatę po 80 tys. dolarów odszkodowania, jednak strona ukraińska uznała tę sumę za niewystarczającą i będzie domagać się jej zwiększenia.

Teheran do tej pory nie przekazał Kijowowi czarnych skrzynek zestrzelonego samolotu - poinformował w ubiegłym tygodniu szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Na początku marca władze Iranu ogłosiły, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa podjęto decyzję o wstrzymaniu prac nad odczytywaniem danych ze skrzynek.

Tragiczny lot

Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines, wykonujący lot z Teheranu do Kijowa, został 8 stycznia zestrzelony przez irańską obronę przeciwlotniczą w okolicach irańskiej stolicy. Zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwoje pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

Władze Iranu przyznały 11 stycznia, że jego siły zbrojne zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie błędu ludzkiego. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wypadek
pasażer
Ukraina
Iran