TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Twarz pasażera jako jego paszport. W Sydney
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 06.07.2018 13:30:49
Twarz pasażera jako jego paszport. W Sydney

Lotnisko w Sydney ruszyło z programem testowym rozpoznawania twarzy.

Na lotnisku w australijskim Sydney rozpocznie się program testowy technologii rozpoznawania twarzy, realizowany we współpracy z firmą Qantas. Algorytmy będą wykorzystywane m.in. przy wpuszczaniu pasażerów na pokład samolotów - podał w piątek serwis Cnet.

Szef lotniska Geoff Culbert zapowiedział, że "twarz pasażerów będzie odpowiednikiem paszportu, a zarazem karty pokładowej na każdym etapie procesu poprzedzającego lot". Jego zdaniem w przyszłości pasażerowie nie będą już potrzebowali papierowych dokumentów, gdyż system rozpoznawania twarzy zastąpi zarówno paszporty, jak i niezbędne do tej pory dokumenty tranzytowe.

Władze lotniska obiecują, że nowa technologia przyspieszy obsługę pasażerów przed lotem nie tylko w kwestiach takich, jak wydawanie kart pokładowych czy potwierdzanie tożsamości przed wejściem na pokład samolotu. Rozpoznawanie twarzy ma ułatwić również nadawanie bagażu rejestrowanego czy korzystanie z lóż biznesowych.

Algorytmy rozpoznawania twarzy są stosowane na australijskich lotniskach już teraz. Korzysta z nich np. Canberra, która wykorzystuje technologię do porównywania twarzy pasażerów przekraczających przekraczających australijskie granice ze zdjęciami w ich dokumentach i międzynarodowych bazach danych.

Serwis Cnet zauważa, że decyzja o testach bardziej zaawansowanego wdrożenia technologii rozpoznawania twarzy na lotniskach świadczy o tym, że stopniowo biometria stosowana jest w coraz większej liczbie usług. Zautomatyzowane rozwiązania biometryczne mogą wkrótce stać się codziennością nie tylko w przypadku zabezpieczeń urządzeń elektronicznych, ale też zastąpić np. bilety komunikacji miejskiej czy stać się jedynym możliwym sposobem weryfikacji dostępu do usług bankowych. (PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
pasażer
bezpieczeństwo
Australia
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.