TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Suwalskie lotnisko gotowe na turystyczny ruch
- Opublikowano: 23.08.2019 16:30:49
Suwalskie lotnisko gotowe na turystyczny ruch

Podlaskie/ Zakończono budowę lokalnego lotniska w Suwałkach

Zakończyła się budowa lokalnego lotniska w Suwałkach (Podlaskie), z pasem startowym dla małych samolotów - poinformował suwalski magistrat. Inwestycja kosztowała 27 mln zł.

Pas startowy ma 1320 m długości i 30 m szerokości. Według założeń obiekt będzie służyć przede wszystkim ruchowi biznesowemu i turystycznemu. Będą mogły z niego korzystać samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, ale również np. awionetki, śmigłowce, szybowce czy motolotnie. Oprócz pasa startowego zbudowana została też płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania oraz infrastruktura techniczna.

Inwestycja była finansowana z trzech źródeł. 11 mln zł pochodziło z budżetu Suwałk, 10 mln zł przekazała firma Forte, która niedaleko lotniska, w Dubowie Pierwszym wybudowała fabrykę płyt wiórowych i ma zamiar zbudować fabrykę mebli, a 6 mln zł dał samorząd województwa podlaskiego.

Jak podał suwalski magistrat, na razie trudno przewidzieć, kiedy na pasie startowym wyląduje pierwszy samolot, bo trwać będzie procedura odbioru technicznego obiektu, a później certyfikacji lotniska w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Podobna sytuacja ma miejsce w Białymstoku, gdzie taki pas startowy dla małych samolotów powstał na lotnisku Krywlany. Inwestycja kosztowała ok. 47 mln zł i choć prace budowlane zakończone zostały jesienią ub. roku, pas wciąż jednak nie jest użytkowany właśnie w związku z tym, że trwa procedura jego certyfikacji.

W Podlaskiem nie ma publicznego lotniska. Nie powstał port regionalny, który w minionych latach miał budować samorząd województwa (zrezygnowano w inwestycji, pieniądze z UE zapisane na ten cel w Regionalnym Programie Operacyjnym 2007-2013 za zgodą KE przeznaczono na drogi wojewódzkie-PAP); działa jedno lotnisko prywatne.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Lotnisko Suwałki
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.