TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ryanair wycenił wirusowe straty: 200 mln EUR
InfoAir.pl - Opublikowano: 19.05.2020 12:30:22
Ryanair wycenił wirusowe straty: 200 mln EUR; fot. Ryanair FB

Ryanair oczekuje w II kw. dwukrotnie większej straty, niż prognozowano

Irlandzkie towarzystwo Ryanair będące największym europejskim tanim przewoźnikiem lotniczym poinformowało w poniedziałek, 18 maja, że z powodu kryzysu wywołanego pandemią Covid-19 spodziewa się w II kw. br. straty 200 mln euro - dwukrotnie większej niż prognozowano wcześniej.

Smutna korekta

Korektę oczekiwań spółki przedstawiono w siedzibie Ryanaira w Dublinie przy okazji prezentacji wyników ubiegłego roku finansowego, który zakończył się 31 marca. Przedsiębiorstwo liczy się z tym, że w obecnym roku fiskalnym przewiezie mniej niż 80 mln pasażerów, czyli zaledwie połowę zakładanych pierwotnie 154 mln. Nie jest na razie w stanie oszacować, jaki księgowy rezultat przyniesie mu ten rok.

Ryanair ogłosił już zamiar zwolnienia do 3 tys. pilotów i członków personelu kabinowego. Bierze również pod uwagę wprowadzenie bezpłatnych urlopów, obniżenie płac nawet o 20 proc. oraz przejściowe zamknięcie swych baz w różnych państwach europejskich.

W roku finansowym 2019-2020 z samolotów Ryanair skorzystało 148,6 mln podróżnych, czyli o około 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Dzięki wzrostowi cen biletów wpływy spółki zwiększyły się w porównaniu z rokiem 2018/19 o 10 proc., do 8,5 mld euro.

Mogło być gorzej...

Z powodu wysokich cen paliwa lotniczego i przede wszystkim z powodu spadku wartości finansowych instrumentów spekulowania na tych cenach zyski akcjonariuszy zmniejszyły się o 26 proc., do 649 mln euro. Bez strat na wspomnianych instrumentach zyski zwiększyłyby się o 13 proc., do blisko miliarda euro.

Ryanair chce od lipca wznowić 40 proc. swych rozkładowych lotów, ale warunkami tego są złagodzenie przez Unię Europejską obecnych restrykcji w pasażerskiej komunikacji powietrznej oraz stosowanie na lotniskach przedsięwzięć zapobiegających infekcjom koronawirusowym. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
linia
budżet
Ryanair