TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rośnie liczba alarmów ws. pozostawionych bagaży
PAP - Opublikowano: 03.07.2019 16:30:45
Rośnie liczba alarmów ws. pozostawionych bagaży ; fot. SG

Straż Graniczna: prawie 1,4 tys. interwencji na lotniskach w ub. roku wz. z pozostawieniem bagażu

W związku z pozostawieniem na lotniskach bagażu bez opieki Straż Graniczna w roku ubiegłym interweniowała prawie 1,4 tys. razy - poinformowała PAP 27 czerwca rzecznik prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej por. Agnieszka Golias. W ponad 800 przypadków konieczne było rozpoznanie pirotechniczne.

Jak poinformowała PAP w czwartek Straż Graniczna, w ubiegłym roku pozostawienie bagażu bez opieki na polskich lotniskach było przyczyną 1388 interwencji, a w 838 przypadkach funkcjonariusze tej służby musieli przeprowadzić rozpoznanie minersko-pirotechniczne. Najczęściej do pozostawiania bagażu bez opieki dochodzi w okresie wakacyjnym.

Alarmowa procedura

"Każdorazowo pozostawiony bez opieki bagaż skutkuje uruchomieniem procedur bezpieczeństwa oraz utrudnia prawidłowe funkcjonowanie portu lotniczego" - zaznaczyła rzecznik prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej por. Agnieszka Golias.

Golias dodała, że zgodnie z procedurami bezpieczeństwa bagaż, który nie ma swojego właściciela, uznaje się za stanowiący zagrożenie, zaś w zależności od stwierdzonego stopnia zagrożenia działania służb mogą spowodować poważne utrudnienia, z opóźnieniami przylotów i odlotów samolotów włącznie.

"W przypadku, gdy wstępne rozpoznanie nie wykluczy zagrożenia, wyznaczana jest strefa bezpieczeństwa, i w razie konieczności zarządza się ewakuację. Bagaż sprawdzany jest przez pirotechników przy użyciu specjalistycznego sprzętu i z pomocą psa służbowego szkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych" - informuje Straż Graniczna. Przy braku całkowitej pewności, że bagaż nie stanowi zagrożenia, neutralizuje się go działkiem wodnym, czyli w konsekwencji niszczy wraz z całą zawartością.

SG zwraca uwagę, że bagaże bywają pozostawiane bez opieki przez roztargnienie lub bezmyślność, a czasami są porzucane, gdy na przykład stanowią nadbagaż, a ich właściciel nie chce ponosić dodatkowej opłaty.

"Są też przypadki, gdy ktoś porzuca walizkę, bo jest uszkodzona, a rzeczy przepakowuje do innej torby. W takiej sytuacji najlepiej pozostawić walizkę czy torbę szeroko otwartą w pobliżu kosza na śmieci. Choć nie jest to rozwiązanie idealne, znacznie ułatwia działanie służbom" - informuje por. Agnieszka Golias.

Przykład z brzegu

Dla przykładu w ostatnia środę pirotechnicy Straży Granicznej z Lotniska Warszawa-Modlin w związku z pozostawieniem bagażu bez opieki interweniowali dwa razy.

W pierwszym z przypadków w hali ogólnodostępnej lotniska w Modlinie ktoś pozostawił papierową torbę, która stała się przyczyną ewakuacji ponad 250 osób oczekujących na odlot. W trakcie sprawdzania pakunku funkcjonariusze otrzymali informację o plecaku pozostawionym w strefie przylotów. Kolejny bagaż bez opieki znaleziono następnego dnia rano. W żadnym przypadku nie stwierdzono zagrożenia.

Straż Graniczna przypomina, że za pozostawienie bagażu bez opieki grozi mandat w wysokości 500 złotych. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
SG
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.