TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Prywatne loty kosmiczne? To już pewne
PAP / INFOAIR.PL - Opublikowano: 03.08.2018 14:30:04
fot. wikipedia

Amerykańska NASA przedstawi w piątek listy jej załóg, które będą uczestniczyć w pierwszych doświadczalnych oraz użytkowych lotach komercyjnych statków orbitalnych firm Boeing i SpaceX.

Amerykańska rządowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) przedstawi w piątek listy jej załóg, które będą uczestniczyć w pierwszych doświadczalnych oraz użytkowych lotach komercyjnych statków orbitalnych firm Boeing i SpaceX.


Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wymiana członków załogi stacji następuje obecnie wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.


Zamiast podjąć kosztowny własny program budowy nowych pojazdów do współpracy z ISS, agencja postanowiła zwrócić się do amerykańskich partnerów prywatnych, co uznano za tańsze rozwiązanie. Dzięki temu Boeing udostępni NASA swe załogowe statki Starliner, wynoszone w kosmos przez rakiety Atlas, a w przypadku SpaceX będą to jego statki Dragon w wersji załogowej i jego rakiety nośne Falcon-9. Rakiety Atlas wytwarza spółka United Launch Alliance, której udziałowcami są Boeing i Lockheed.


Są to wszystko statki nadające się do wielokrotnego użycia, podobnie jak pierwszy stopień rakiety Falcon-9. Starliner dopiero czeka na swój orbitalny debiut, natomiast towarowa wersja Dragona wykonała już kilkanaście lotów zaopatrzeniowych na ISS. Na stację orbitalną docierają też statki towarowe jednorazowego użytku Cygnus amerykańskiej firmy Orbital ATK, która używa do tych misji własnych rakiet nośnych Antares. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
NASA
USA
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.