TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKN Orlen partnerem strategicznym IATA
InfoAir.pl - Opublikowano: 09.01.2018 11:00:44
PKN Orlen partnerem strategicznym IATA

Orlen Aviation działa na największych krajowych lotniskach, w tym w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach i Modlinie. W czeskiej Pradze za tankowanie odpowiada spółka-córka Czech Airlines Handling.

Orlen Aviation działa na największych krajowych lotniskach, w tym w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach i Modlinie. W czeskiej Pradze za tankowanie odpowiada spółka-córka Czech Airlines Handling.

PKN Orlen, będący największym w Polsce dostawcą paliwa lotniczego, uzyskał status partnera strategicznego Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych - IATA. Dzięki temu spółka będzie m.in. uczestniczyła w tworzeniu standardów na rynku lotniczym - podał płocki koncern.

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (International Air Transport Association - IATA) to światowa organizacja handlowa z siedzibą w Montrealu (Kanada) i Genewie (Szwajcaria), skupiająca m.in. ok. 270 przewoźników lotniczych z ponad stu krajów, odpowiadających za ponad 80 proc. przewozów lotniczych na świecie.

"Zmiany, zarówno gospodarcze, jak i społeczne, sprawiają, że rynek lotniczy ma przed sobą znakomite perspektywy. Już teraz jesteśmy jego ważnym uczestnikiem i chcemy rozwijać się wraz z nim. Partnerstwo z IATA, kluczową organizacją lotniczą na świecie, to kolejny krok na tej drodze, umożliwiający nam aktywny udział w wypracowywaniu rozwiązań obejmujących całą branżę i umacnianie naszej pozycji rynkowej" – powiedział Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN Orlen ds. sprzedaży, cytowany w poniedziałkowym komunikacie spółki.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że program partnerstwa strategicznego IATA "jest platformą zrzeszającą linie lotnicze oraz dostawców rozwiązań dla lotnictwa, umożliwiającą wzmocnienie relacji pomiędzy kluczowymi podmiotami z branży". Jak zaznaczył płocki koncern, IATA wprowadza m.in. regulacje w zakresie transportu lotniczego, a "głównym zadaniem organizacji jest wsparcie dla przemysłu lotniczego w sprawach uczciwej konkurencji".

PKN Orlen podkreślił, że jest największym w Polsce dostawcą paliw lotniczych, który realizuje tego typu usługi także na międzynarodowym lotnisku Vaclava Havla w Pradze, największym w Czechach - to pierwsze zagraniczne lotnisko obsługiwane przez płocki koncern.

Jak przypomniał PKN Orlen, do jego grupy kapitałowej należy Orlen Aviation, podmiot specjalizujący się w obsłudze naziemnej samolotów obejmującej tankowanie paliwem lotniczym. Spółka ta działa na największych krajowych lotniskach, w tym w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach i Modlinie. Z kolei za usługę tankowania klientów PKN Orlen na lotnisku w czeskiej Pradze odpowiada Czech Airlines Handling.

Orlen Aviation to podmiot istniejący od 1997 r., w którym PKN Orlen posiada 100 proc. udziałów, a do kwietnia 2017 r. działający pod nazwą Petrolot. Spółka posiada magazyny o łącznej pojemności 18 tys. metrów sześc. PKN Orlen informował pod koniec kwietnia zeszłego roku, że Orlen Aviation "zamierza mocniej zaakcentować swoją obecność na krajowym rynku, pracując wraz z PPL nad pierwszym w Polsce wspólnym projektem scentralizowanej infrastruktury paliwowej dla Lotniska Chopina, pozwalającym zarządzać magazynowaniem 100 proc. wolumenu paliwa lotniczego".

W ostatnim czasie PKN Orlen zapowiedział, że Orlen Aviation w ramach podpisanych kontraktów zyska 10 nowoczesnych autocystern i 5 przyczep do paliw lotniczych. Pierwsza z nowych autocystern została już dostarczona na warszawskie lotnisko Chopina, a 9 kolejnych trafi do firmy w pierwszej połowie 2018 r. Według płockiego koncernu, nowe autocysterny "będą obsługiwały różne lotniska, na których obecny jest Orlen Aviation, w zależności od bieżących potrzeb". (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
IATA
Orlen
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.