TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PAŻP chce odciążyć kontrolerów. Technologicznie
InfoBus.pl - Opublikowano: 01.06.2020 13:30:30
PAŻP chce odciążyć kontrolerów. Technologicznie

PAŻP wdraża innowacyjny system m.in. odciążający kontrolerów na polskich lotniskach.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wdrożyła na czterech lotniskach zaawansowane narzędzie cyfrowe, które m.in. usprawnia obsługę operacji lotniczych, a także odciąża w pracy kontrolerów ruchu lotniczego - poinformowała PAŻP.

W połowie lipca system ma być uruchomiony na dwóch kolejnych lotniskach.

Co się zmieni?

"Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wdrożyła na polskich wieżach innowacyjny system odciążający w pracy kontrolerów ruchu lotniczego" - poinformował w komunikacie PAŻP.

Chodzi o system Electronic Flight progrEss Strips (EFES). "To cyfrowe centrum informacji, dzięki któremu ruch lotniczy jest bardziej przewidywalny, operacje lotnicze bezpieczniejsze, środowisko techniczne zautomatyzowane, a zarządzanie siecią łatwiejsze i wygodniejsze" - wyjaśnia PAŻP.

Nowy system funkcjonuje na lotniskach w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Olsztynie-Szymanach. W połowie lipca EFES zostanie uruchomiony także w Krakowie i Katowicach.

Innowacyjne narzędzie zapewnia informacje o lotach i pozwala zmniejszyć obciążenie kontrolerów. "Dzięki systemowi nowej generacji personel na polskich wieżach ma większą świadomość sytuacyjną, co przekłada się na większe bezpieczeństwo i jeszcze lepszą efektywność zarządzania ruchem lotniczym" - czytamy.

EFES usprawnia także przepływ informacji między różnymi podmiotami biorącymi udział w obsłudze operacji lotniczych, m.in. przewoźnikami i portami lotniczymi, dla których dostępność informacji jest dużym udogodnieniem, a przekazywanie cyfrowych zezwoleń na lot nową jakością i wsparciem.

W dobie epidemii

"W czasie kryzysu spowodowanego COVID-19 postawiliśmy właśnie na rozwój nowych technologii. Nowa jakość, jaką wprowadza w zarządzaniu operacjami lotniczymi system EFES, to dowód na to, jak śmiałe koncepcje naszych ekspertów od innowacji przekładają się na realne narzędzia wykorzystywane w pracy operacyjnej i bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej" - powiedział cytowany w komunikacie prezes PAŻP Janusz Janiszewski.

PAŻP tłumaczy, że uruchamianie operacyjne systemu EFES w kolejnych lokalizacjach jest planowane sukcesywnie w ciągu całego 2020 roku.

Ostatnim lotniskiem, na którym EFES zostanie wdrożony, ma być Lotnisko Chopina w Warszawie.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu; każdego dnia obsługują średnio około 2,5 tys. lotów, a rocznie - około miliona. PAŻP odpowiada też za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. Sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontroler
PAŻP