TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pasażer składa reklamację u przewoźnika. Nie w ULC
- Opublikowano: 22.05.2019 17:30:02
Pasażer składa reklamację u przewoźnika. Nie w ULC

ULC przypomina: od 1 kwietnia br. miała miejsce zmiana procedury rozpatrywania skarg pasażerów.

Zgodnie z nowymi przepisami od 1 kwietnia pasażer, którego lot został np. odwołany lub opóźniony, w pierwszej kolejności powinien złożyć reklamację do przewoźnika; linia lotnicza ma 30 dni na odpowiedź - przypomina we wtorek Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC). Skarg nie rozpatruje już prezes ULC.

-"W związku z nowelizacją ustawy Prawo lotnicze zmieniła się procedura rozpatrywania skarg pasażerów. Zgodnie z nowymi przepisami Prezes Urzędu (Komisja Ochrony Praw Pasażerów) nie rozpatruje już skarg pasażerów na odwołany/opóźniony lot lub odmowę przyjęcia na pokład. Wszystkie wnioski (skargi) złożone według starej procedury po 31 marca 2019 roku nie będą rozpatrywane z uwagi na brak podstawy prawnej" - przypomina ULC na swoich stronach internetowych.

Zgodnie z nowymi przepisami pasażer, którego lot został np. odwołany lub opóźniony, w pierwszej kolejności powinien złożyć reklamację do przewoźnika. Linia lotnicza ma 30 dni na odpowiedź.

-"Po tym terminie pasażer, który nie otrzymał odpowiedzi lub była ona dla niego niesatysfakcjonująca, może złożyć wniosek w sprawie pozasądowego rozwiązania sporu do Rzecznika Praw Pasażerów lub skorzystać z drogi sądowej" - tłumaczy ULC.

Rzecznik Praw Pasażerów rozwiązuje spory pasażerów w trybie znowelizowanej ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze oraz ustawy z dnia 23 września 2016 r. o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich. Rzecznika powołał z dniem 1 kwietnia 2019 r. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

-"Przewoźnicy lotniczy w przypadku nieregularności w lotach odwołania/opóźnienia) mają obowiązek poinformowania pasażerów o przysługujących im prawach. Informacje te można również znaleźć na lotnisku lub stronach internetowych linii lotniczych oraz lotnisk" - przekazał Urząd. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
pasażer
ULC
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.