Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Operacja LOTdoDomu ma tydzień: 25764 pasażerów

infoair
23.03.2020 07:30
0 Komentarzy

Operacja „LOT do Domu” rozpoczęła się 15 marca. Wjej ramach organizowane są specjalne rejsy czarterowe w różne regiony świata, abyumożliwić powrót do domu polskim obywatelom i uprawnionym do tego cudzoziemcom.

W ciągu 7 dni trwania operacji LOT wykonał 185 rejsów przywożąc do kraju 25 764osoby.

Akcja trwa!

W poniedziałek, 23 marca odbędzie się 18 lotów czarterowychdo Warszawy z Polakami, którzy z całego świata chcą wrócić do kraju; lotyodbędą się m.in. z Bangkoku, Londynu, Barcelony, Chicago, Miami czy Dubaju -poinformowało na Twitterze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Z kolei w niedzielę, 22 marca w ramach akcji „LOT doDomu” odbyło się 27 lotów czarterowych do Warszawy. Loty odbyły się m.in.z Amsterdamu, Bangkoku, Cancun, Madrytu, Paryża, Podgoricy i Zagrzebia.

W kolejnych dniach rejsy zaplanowano m.in. z Cancun,Denpasaru, Kapsztadu, Malediwów, Dubaju, Trondheim, Varadero i Zanzibaru.

Daty i miejsca lotu możnasprawdzić na stronie internetowej https://LOTdoDomu.com.

Wyzwanie dla LOT

-„Operacja „LOT do Domu” to ogromne wyzwanie, wktóre zaangażowana jest cała flota PLL LOT, od samolotów turbośmigłowychBombardier Q-400, po samoloty Boeing 787 Dreamliner – powiedział PAP rzecznikLOT Michał Czernicki. Rejsy odbywają się m.in. w kierunkach, których LOT niewykonywał nigdy wcześniej.

Czernicki przypomniał w rozmowie z PAP, że realizowana przezPLL LOT operacja „LOT do Domu” jest operacją na niespotykaną dotądskalę. Dodał, że aby umożliwić Polakom powroty do kraju przewoźnik wykonujenawet kilkadziesiąt lotów dziennie.

-„To niesamowite wyzwanie dla linii lotniczej, gdyżstandardowo projektowanie i uruchomienie trasy regularnej zajmuje 3-4 miesiące.W przypadku lotów specjalnych w ramach akcji +LOT do Domu+ często naprzygotowanie całej operacji mamy od kilkudziesięciu do nawet kilkugodzin” – powiedział rzecznik PLL LOT Michał Czernicki.

Dodał, że chodzi o szereg ustaleń m.in. z organami obsługiprzestrzeni powietrznej, władzami lotniczymi poszczególnych krajów, a także zobsługą lotnisk.

„Wszystko po to, żeby nasze samoloty, nie tylko mogłydolecieć do miejsc, z których odbiorą Polaków, ale żeby przede wszystkim, mogłyto zrobić bezpiecznie” – podkreślił.

Nowe miejsce

Zaznaczył, że część rejsów, jak chociażby do Abu Dhabi,Dohy, Kapsztadu, Malediwów, Manili czy Cebu to operacje, które nigdy wcześniejnie były przez PLL LOT wykonywane.

Czernicki podkreślił, że w ramach operacji LOT wykonujekilkadziesiąt rejsów dziennie, a w całą akcję zaangażowane są wszystkie typysamolotów będących we flocie przewoźnika, począwszy od samolotówturbośmigłowych Bombardier Q-400, poprzez samoloty z rodziny Embraer E-Jets,Boeingi 737, a kończąc na Boeingach 787 Dreamliner wersji 8 i 9. Wersja B787-9- jak podkreślił – może zabrać na pokład nawet 294 pasażerów.

-„Staramy się optymalnie dobierać flotę do kierunkówpodróży jak i liczby osób, czego przykładem może być Londyn, który w przypadkurejsów regularnych obsługiwany jest poprzez flotę średniodystansową, ale zracji na bardzo duże zainteresowanie osób chcących powrócić do Polski wysyłamytam także samoloty typu Boeing 787 Dreamliner” – powiedział.

Wirusowe ABC

Czernicki zaznaczył również, że wszystkie rejsy odbywają się”zgodnie z najwyższymi normami bezpieczeństwa, zarówno dla pasażerów, jaki dla załogi”.

„Jesteśmy dobrze przygotowani. Załoga prowadzi obsługęna pokładzie w profesjonalnych maskach, w rękawiczkach, a w każdym samolocieznajdują się żele dezynfekujące. Zostały również wydzielone toalety, z którychkorzystać może wyłącznie załoga samolotu” – powiedział. Dodał, że napokładach wprowadzono zasadę „no contact”, czyli ograniczeniakontaktu załogi z pasażerami; catering serwowany jest w jednorazowychpojemnikach.

Z kolei samoloty typu Boeing 787 Drealiner wyposażone są w filtryHEPA, które filtrując powietrze mogą wychwycić ponad 99 proc. zanieczyszczeń, wtym wirusy. Po wykonanym locie – jak zaznaczył rzecznik – samoloty przechodządezynfekcję. (PAP)

Komentarze