TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Nowymi buspasami przez Kraków. Tylko w godzinach szczytu
DZIENNIK POLSKI - Opublikowano: 10.03.2017 16:20:56

Pierwsze zmiany pojawią się już w najbliższych tygodniach. Autobusy miejskie sprawniej przejechać będą mogły m.in. przez ul. Armii Krajowej.

Jak informuje Dziennik Polski ? krakowscy urzędnicy miejscy planują wyznaczyć nowe buspasy na kilku ulicach. Pierwsze zmiany pojawią się już w najbliższych tygodniach. Autobusy miejskie sprawniej przejechać będą mogły m.in. przez ul. Armii Krajowej.

- Buspas ma się zaczynać przy przystanku "Zarzecze" w kierunku ronda Ofiar Katynia - tłumaczy Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - Teraz autobusy muszą z tego przystanku włączać się do ruchu na lewy, często zakorkowany pas. Wkrótce dojadą buspasem prawie do wiaduktu przy Balickiej - tłumaczy urzędnik.

Duże zmiany pojawią się na już na istniejącym buspasie na ul. Kamieńskiego, który wyznaczono tymczasowo w związku z budowaną łącznicą kolejową Zabłocie - Krzemionki. Pozostanie na stałe, ale na zmienionych zasadach.

- Planujemy, by funkcjonował tylko w godzinach szczytu porannego (6-10), od poniedziałku do piątku - tłumaczą w ZIKiT.

O takie rozwiązanie - do tej pory niestosowane w Krakowie - już kilka miesięcy temu apelowali na łamach "DP" radni miejscy. - Teraz np. około godz. 12 kierowcy tłoczą się na jednym pasie, a drugi - oznaczony jako buspas - jest pusty - wskazywał radny Wojciech Wojtowicz (PO).

Zmiany na ul. Kamieńskiego - podobnie jak na ul. Armii Krajowej wprowadzone mają zostać w kwietniu.

Urzędnicy na razie wstrzymują się z wprowadzeniem buspasa na ul. Wielickiej. Wątpliwości mieli m.in. policjanci. - Nie mamy pewności, że jest on tam potrzebny przy trzech pasach w każdym kierunku. Ruch odbywa się w miarę sprawnie - tłumaczy Witold Norek, zastępcza naczelnika krakowskiej drogówki.

W ZIKiT cały czas analizują możliwość wyznaczenia buspasa na ul. Pilotów. - Chcemy usprawnić też ruch komunikacji miejskiej na ul. Nowohuckiej - mówi Piotr Hamarnik. W tym przypadku urzędnicy wstrzymują się z decyzjami do lipca, gdy otwarty ma zostać odcinek drogi S7, stanowiącej wschodnią obwodnicę miasta. Jest szansa, że wielu kierowców przeniesie się na nią a na ul. Nowohuckiej zdecydowanie zmniejszą się korki. - Jeśli tak się nie stanie, być może na ul. Nowohuckiej wprowadzimy buspas - mówi Hamarnik. Współpraca Piotr Drabik


WIĘCEJ
Sprawdź też:
ZIKiT Kraków
buspas

Dodaj komentarz

Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.