TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Nowe Panthery i MAN jako schody. Na lotnisku Chopina
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 13.04.2019 15:00:47
Nowe Panthery i MAN jako schody. Na lotnisku Chopina; fot Airport Warszawa

Lotniskowa Straż Pożarna na warszawskim Lotnisku Chopina ma nowy sprzęt. I to jaki!

Lotniskowa Straż Pożarna Lotniska Chopina otrzymała nowy sprzęt: dwa najnowocześniejsze wozy strażackie oraz schody ewakuacyjne - poinformował prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Mariusz Szpikowski. Każdy z pojazdów jest wyposażony w zbiornik wody o pojemności ponad 13 ton.

-"Zakup tego sprzętu jest jednym z elementów rozwoju Lotniska Chopina, które dynamicznie się zmienia. To nowoczesny sprzęt wyposażony w najnowszą technologię. Są to dwa pojazdy oraz schody, które my mamy, jako pierwsze lotnisko w Europie Środkowo-Wschodniej" - powiedział Szpikowski, podczas prezentacji nowego sprzętu.

Jak dodał, nowy sprzęt przede wszystkim podniesie poziom bezpieczeństwa w porcie.

-"Czas produkcji takiego pojazdu - od momentu zamówienia trwa około 12 miesięcy. My, jako PPL potrzebowaliśmy około 18 miesięcy do doprowadzenia tych pojazdów do naszych wymogów. Cały proces zakupowy wynikał z opracowanej wcześniej koncepcji" - wyjaśnił.

Panther i MAN

Z danych PPL wynika, że nowe pojazdy typu Panther różnią się technicznie od dwóch pojazdów tego typu zakupionych przez port w 2012 roku. Te najnowsze m.in. ważą ponad 36 ton, każdy z pojazdów jest wyposażony w zbiornik wody o pojemności ponad 13 ton, osiągają maksymalną prędkość 126 km/h i mogą osiągnąć przyspieszenie w ciągu 26 sekund przy 80 km/h. Zasięg strumienia gaśniczego głównego wynosi 100 metrów.

Z kolei schody ewakuacyjne charakteryzują się m.in. szybkim czasem rozstawienia - 50 sekund z pozycji transportowej do maksymalnej wysokości, długość całkowita schodów to 10 metrów.

Lotniskowa Straż Pożarna zatrudnia 140 pracowników w tzw. Zespole Podziału Bojowego. Są to osoby, które w pierwszej kolejności są wysyłane do zdarzenia, czy incydentu w porcie.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W sezonie lato 2019 port oferuje 121 połączeń regularnych i 68 czarterowych. Port w pierwszym kwartale tego roku obsłużył blisko 3,7 mln pasażerów, co daje 8 proc. wzrost wobec pierwszego kwartału ub.r. Lotniskiem zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bezpieczeństwo
lotnisko
Lotnisko Warszawa
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.