TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Minęło 100 dni od katastrofy lotu PS752
- Opublikowano: 22.04.2020 17:30:59
Miejsce katastrofy PS752 w okolicach Teheranu / fot. Fars News Agency, CC BY 4.0

Teheran do tej pory nie przekazał Kijowowi czarnych skrzynek zestrzelonego samolotu. Teraz ma wygodą wymówkę - pandemia...

16 kwietnia, we wspólnym oświadczeniu, Ukraina, Kanada, Szwecja, Afganistan i Wielka Brytania zapewniły o wspólnych działaniach na rzecz ustalenia odpowiedzialności za tę katastrofę.

Samolot linii Ukraine International Airlines, wykonujący lot z Teheranu do Kijowa, został 8 stycznia zestrzelony przez irańską obronę przeciwlotniczą w okolicach Teheranu. Zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwoje pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

Władze Iranu przyznały 11 stycznia, że jego siły zbrojne zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie błędu ludzkiego. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Bez skrzynek

Ukraina, Kanada, Szwecja, Afganistan i Wielka Brytania należą do międzynarodowej grupy koordynacyjnej ds. pomocy ofiarom katastrofy.

"Członkowie grupy koordynacyjnej chcieliby zapewnić rodziny i bliskich ofiar, że nasza grupa ministrów kontynuuje wspólną pracę, walcząc o pełną odpowiedzialność, przejrzystość, sprawiedliwość i odszkodowania oraz pełne, niezależne i przejrzyste śledztwo, aby pomóc rodzinom i bliskim pokonać smutek, jaki wciąż czują" - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej ukraińskiego MSZ.

Teheran do tej pory nie przekazał Kijowowi czarnych skrzynek zestrzelonego samolotu. Na początku marca władze Iranu ogłosiły, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa podjęto decyzję o wstrzymaniu prac nad odczytywaniem danych ze skrzynek.

Medialne doniesienia

W środę szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba zapewnił, że Kijów kontynuuje działania na rzecz otrzymania czarnych skrzynek. Odniósł się w ten sposób do medialnych doniesień w sprawie tego, że Iran przysłał MSZ w Kijowie projekt memorandum porozumienia, zgodnie z którym Ukraina i członkowie rodzin mieliby uznać za przyczynę katastrofy błąd ludzki.

Według Radia Farda zgodnie z projektem ukraińska strona i bliscy ofiar mieliby się zrzec prawa do rozpatrywania sprawy na drodze sądowej w zamian za przekazanie czarnych skrzynek i wypłatę odszkodowań.

"Medialne doniesienia o memorandum Iranu trzeba traktować... jak medialne doniesienia. Negocjacje trwają. Pracujemy nad otrzymaniem czarnych skrzynek. Kluczowe dla nas jest sprawiedliwe rozwiązanie, wypłata odszkodowań rodzinom, pociągnięcie do odpowiedzialności (winnych - PAP) według norm prawa międzynarodowego" - napisał Kułeba na Twitterze.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wypadek
pasażer
Ukraina
Iran