TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Macierewicz: Air Show 2017 w Radomiu odbędzie się
PAP - Opublikowano: 08.06.2017 21:52:19
Macierewicz: Air Show 2017 w Radomiu odbędzie się

Air Show 2017 w Radomiu odbędzie się, będzie imprezą dwudniową, po raz pierwszy wejście na nią nie będzie biletowane - poinformował w czwartek w Sejmie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Dodał, że cała dokumentacja jest gotowa do podpisu z władzami Radomia.

Air Show 2017 w Radomiu odbędzie się, będzie imprezą dwudniową, po raz pierwszy wejście na nią nie będzie biletowane - poinformował w czwartek w Sejmie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Dodał, że cała dokumentacja jest gotowa do podpisu z władzami Radomia.

Macierewicz odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytania posła Leszka Ruszczyka (PO) w sprawie organizacji Pokazów Lotniczych Air Show w 2017 r. w Radomiu w związku z niepodpisaniem do tej pory miasto umowy z wojskiem w sprawie imprezy, która jest zaplanowana na ostatni weekend sierpnia.

- "Oczywiście Air Show 2017 odbędą się w Radomiu, nie ma co do tego wątpliwości ze strony polskiej armii, Ministerstwa Obrony Narodowej" - powiedział Macierewicz. "Co więcej, od kiedy objąłem odpowiedzialność za Ministerstwo Obrony Narodowej, takiej wątpliwości nigdy nie było, potwierdziłem to moim jasnym i jednoznacznym wystąpieniem w październiku 2016 r." - dodał.

Jak mówił, jego ówczesne wystąpienie spowodowane było "stanowiskiem, jakie było formułowane wśród byłych już dowódców, mianowanych na to stanowisko przez Platformę Obywatelską, którzy kwestionowali odbycie się Air Show w Radomiu". Cytował dokument, z którego wynika, że Air Show miało odbyć się w 2018 r. "Taki był stan rzeczy, gdy przejmowałem odpowiedzialność za tę sytuację, dlatego jednoznacznie podjąłem decyzję, że Air Show w 2017 r. odbędą się. I żadne przekładanie na 2018 r., kosztem 2017 r., nie może mieć miejsca" - zaznaczył.

Podał, że myślą przewodnią tegorocznych pokazów będzie uczczenie 85. rocznicy zwycięstwa kapitana Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury w Międzynarodowych Lotniczych Challenge 1932. "W Air Show 2017 wezmą udział wydzielone siły i sprzęt wojskowy prezentujący potencjał Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz innych państw zaproszonych do udziału (...), a także cywilne statki powietrzne" - podkreślił.
Minister obrony narodowej poinformował, że impreza będzie dwudniowa. "Kulminacyjnym punktem będą pokazy dynamiczne w powietrzu oraz wystawa statyczna sprzętu wojskowego" - powiedział Macierewicz. 

- "Będzie to wydarzenie, które po raz pierwszy nie będzie biletowane, tak, aby nie było możliwości i wątpliwości co do przejrzystości finansowej (...). Wejście będzie wolne dla wszystkich przedstawicieli społeczeństwa polskiego, oczywiście głównie miasta Radomia" - podał.

Wyjaśnił, że główną przyczyną dlaczego do tej pory nie podpisano umowy, było niejasne stanowisko władz samorządowych w Radomiu, iludniowej imprezy oczekują. "Mamy całą dokumentację przygotowaną i w każdym momencie jesteśmy gotowi na jej podpisanie. Liczę, że po tej debacie, liczę, że po tych wyjaśnieniach (...) stanie się to bardzo szybko. Ministerstwo Obrony Narodowej jest przygotowane w wymiarze logistycznym, prawnym i każdym innym, aby nie tylko odbyły się te pokazy, ale by miały wymiar taki, jakiego dotychczas nie miały" - poinformował Macierewicz.

Wcześniej minister podkreślił, że nikt nie kwestionuje, zwłaszcza w Wojsku Polskim, wysokiego standardu Air Show w Radomiu. "Nie znam kogoś, kto by kwestionował wysoki standard i wagę tych pokazów dla Wojska Polskiego, dla społeczeństwa polskiego, dla naszego miejsca w społeczności Sił Powietrznych na świecie, a na pewno w Europie" - powiedział Macierewicz.

Podał, że do udziału w Air Show 2017 już zgłosiły się ekipy Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Litwy, Rumunii, Ukrainy, Austrii oraz Stanów Zjednoczonych. "Nadal czekamy na ostateczną odpowiedź Wielkiej Brytanii, Włoch i Turcji" - powiedział.

- "Na dzień dzisiejszy mamy potwierdzony udział następujących samolotów: Eurofighter, Saab, Su-27, C-27 Spartan, An-26, MiG-27, MiG-21 i proszę zwrócić uwagę, tego dotychczas w Polsce nie było, B-1 i B-52 oraz samolotu AWACS - co będzie miało szczególne znaczenie" - dodał.

Air Show w Radomiu to największa impreza lotnicza w kraju. Od 2003 r. pokazy odbywają się co dwa lata. Ostatnio imprezę zorganizowano w sierpniu 2015 r. Pokazy cieszą się dużym zainteresowaniem miłośników lotnictwa. W 2015 roku podczas ostatniej edycji imprezy przez dwa dni podniebne ewolucje obserwowało ok. 180 tys. osób. W sumie w imprezie wzięło udział ok. 260 samolotów i śmigłowców z Polski i 19 innych państw.
Organizatorami pokazów byli: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, miasto Radom, Aeroklub Polski, Port Lotniczy Radom i Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT. Pierwsze Air Show zorganizowano w 1991 r. w Poznaniu, potem pokazy odbywały się w Gdyni, Bydgoszczy i Dęblinie. Od 2000 r. Air Show odbywa się na radomskim lotnisku.

Miasto nie podpisało jeszcze umowy z wojskiem w sprawie imprezy, która jest zaplanowana na ostatni weekend sierpnia. Nie było wiadomo, czy w tym roku odbędą się - tak jak do tej pory - pokazy o charakterze międzynarodowym, z udziałem ekip z zagranicy, czy też zaprezentują swe możliwości jedynie polskie siły powietrzne. Rozbieżności dotyczyły także czasu trwania imprezy: jeden lub dwa dni, a także finansowego udziału miasta Radomia.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Radom
Airshow
Macierewicz
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.