TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lufthansa się waha, czy przyjąć rządową ofertę [FILM]
InfoAir.pl - Opublikowano: 28.05.2020 17:30:29
Lufthansa się waha, czy przyjąć rządową ofertę [FILM]; fot. Lufthansa

Niemcy/ Lufthansa odłożyła decyzję w sprawie przyjęcia rządowej pomocy finansowej

Rada nadzorcza Lufthansy odłożyła na później decyzję w sprawie przyjęcia oferowanej przez rząd Niemiec pomocy finansowej w kwocie 9 mld euro, która miałaby ustabilizować sytuację borykającego się ze skutkami kryzysu koronawirusowego niemieckiego flagowego towarzystwa lotniczego.

Jako uzasadnienie tego posunięcia podano warunki, których spełnienia zażądać może Komisja Europejska, za wyrażenie zgody na rządową pomoc. Mają one obejmować przekazanie przez Lufthansę innym przewoźnikom części swych rejsów z będących jej głównymi punktami węzłowymi portów lotniczych we Frankfurcie nad Menem i w Monachium.

Jedyna dostępna alternatywa

Rada nadzorcza zadeklarowała konieczność zbadania wszystkich potencjalnych skutków przyjęcia pomocy, jak też przeanalizowania alternatywnych scenariuszy. Do tej pory w analizach brano pod uwagę tylko ewentualność ogłoszenia niewypłacalności z jednoczesnym utrzymaniem funkcjonowania spółki pod tym samym kierownictwem, ale pakiet ratunkowy państwowego funduszu stabilizowania gospodarki stanowi "jedyną dostępną alternatywę", mogącą zapewnić Lufthansie płynność finansową.

Rząd Niemiec i Lufthansa oświadczyły w poniedziałek, że porozumienie w sprawie pakietu pomocowego jest prawie gotowe. Pakiet stanowi kombinację kredytów, cichych (czyli pozbawionych formalnych praw własnościowych) udziałów państwa w spółce oraz zakupienia przez państwo części jej akcji. Wszystko to musiałaby jeszcze zatwierdzić KE.

Rada nadzorcza zrezygnowała na razie ze zwołania walnego zgromadzenia akcjonariuszy, którego zgoda jest niezbędna dla dokonania w spółce związanych z przyjęciem pomocy zmian kapitałowych. (PAP)

Przy okazji mamy nowy film od Lufthansy na temat nowych, pokładowych zasad:
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
wirus
rząd
linia
Lufthansa