TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lufthansa jednak sięgnie po rządową pomoc
InfoAir.pl - Opublikowano: 23.05.2020 16:00:37
Lufthansa jednak sięgnie po rządową pomoc; fot. Lufthansą FB

Niemcy/ Merkel: rząd bliski porozumienia z Lufthansą ws. pakietu ratunkowego

Rząd Niemiec bliski jest zawarcia porozumienia z Lufthansą ws. pakietu ratunkowego dla linii lotniczych - powiedziała w środę, 20 maja, kanclerz Angela Merkel.

Flagowy niemiecki przewoźnik popadł w poważne kłopoty finansowe w związku z pandemią koronawirusa.

Ratunkowy plan

Wcześniej w środę niemiecki tygodnik "Der Spiegel" podał, że rząd uzgodnił szczegóły planu ratunkowego dla Lufthansy, a odpowiedzialni za niego ministrowie udali się do Frankfurtu, by sfinalizować umowę.

Zarówno ministerstwo finansów, resort gospodarki, jak i rzecznik Lufthansy odmówili skomentowania informacji podanej przez tygodnik.

"Decyzja oczekiwana jest wkrótce, ale nie mogę podać szczegółów toczących się rozmów" - oznajmiła Merkel.

7 maja Lufthansa poinformowała, że prowadzi negocjacje na temat pakietu ratunkowego wartego 9 mld euro, na który składać miałyby się gwarantowane pożyczki, podniesienie kapitału, co dałoby rządowi około 25 proc. udziałów w firmie.

Pod koniec kwietnia związek zawodowy pilotów Stowarzyszenia Cockpit (VC) ogłosił, że piloci Lufthansy zgodzą się na czasowe obniżenie zarobków, jeśli przewoźnik nie ogłosi upadłości.

Walka o udziały

Lufthansa oceniała wtedy, że alternatywą byłoby skorzystanie z pomocy kapitałowej państwa, ale zarząd linii obawiał się wówczas, że politycy uzyskaliby w ten sposób możliwość wywierania bezpośredniego wpływu działalność firmy.

Jednak prognozy dotyczące rynku połączeń lotniczych są nadal niepokojące i wygląda na to, że liczba pasażerów lotów pozostanie bardzo ograniczona nawet po opanowaniu pandemii koronawirusa - pisze Reuters.

AFP podaje, że negocjacje z Lufthansą doprowadzą zapewne do częściowej nacjonalizacji firmy. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
rząd
linia
Lufthansa