TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lotnisko może być ekologiczne. Przykład Wiednia
PAP - Opublikowano: 20.08.2019 17:30:13
Ekologiczne jak wiedeńskie lotnisko

Do 2030 roku międzynarodowy port lotniczy w Wiedniu stanie się lotniskiem neutralnym pod względem emisji. Przyczynić się do tego ma realizacja przyjętego programu ekologicznego.

Do 2030 roku międzynarodowy port lotniczy w Wiedniu stanie się lotniskiem neutralnym pod względem emisji CO2. Przyczynić się do tego ma realizacja przyjętego programu ekologicznego.


Władze wiedeńskiego lotniska przywiązują dużą wagę do ochrony klimatu. Międzynarodowy port lotniczy w Wiedniu jest w tej dziedzinie prawdziwym pionierem. Jak wynika z ostatniego raportu, od 2011 roku zużycie energii na lotnisku zostało zmniejszone o 40%, a emisja CO2 aż o 70%.


Celem portu lotniczego jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji CO2 do 2030 r., pomimo dalszego wzrostu gospodarczego. Aby osiągnąć ten cel, lotnisko konsekwentnie pracuje nad programem ekologicznym obejmującym:

  • dalszą poprawę efektywności energetycznej,

  • wykorzystanie źródeł energii wolnych od CO2,

  • przejście na elektromobilność jako priorytet,

  • rozszerzenie wykorzystania energii geotermalnej do ogrzewania i chłodzenia oraz rozbudowa systemu fotowoltaiki,

  • zwiększenie wykorzystania transportu publicznego i rozbudowa linii kolejowej w kierunku Bratysławy,

  • większe obciążenie finansowe głośniejszych samolotów - nowy model pobierania opłat z tytułu nadmiernego hałasu,
  • zmiana systemów oświetleniowych na systemy LED.

Elektryczna flota

Flughafen Wien AG posiada obecnie ponad 380 pojazdów elektrycznych w swojej flocie. Największy potencjał oszczędności paliwa i CO2 tkwi przede wszystkim w elektrycznej eksploatacji pojazdów użytkowych do celów przeładunkowych. W tym celu realizowanych jest obecnie kilka projektów: pojazdy gastronomiczne są stopniowo zastępowane przez pojazdy elektryczne. Testowana jest też przebudowa naziemnych agregatów prądotwórczych z generatorów wysokoprężnych na zasilanie akumulatorowe, a zakup ok. 40 elektrycznych autobusów pasażerskich jest finalizowany. Na ten projekt wiedeńskie lotnisko przeznaczy ponad 30 milionów euro do 2020 roku. Nowe pojazdy elektryczne powinny zmniejszyć zużycie oleju napędowego o co najmniej 1 mln litrów rocznie.

Ponadto w sierpniu br. na lotnisku zwiększona zostanie powierzchnia fotowoltaiczna do 23700 m2, a w przyszłości ma zostać jeszcze bardziej rozbudowana. Rocznie system produkuje około 1,8 mln kilowatogodzin, co jest równe rocznemu zapotrzebowanie na energię elektryczną około 600 gospodarstw domowych.

Systemy oświetleniowe zostaną wymienione na systemy LED, a nowe przepisy związane z opłatami za hałas powodowany przez głośne samoloty, mają zachęcić linie lotnicze, do kierowania do Wiednia cichszych maszyn.

Plan ekologiczny obejmuje także rozbudowę kolei z wiedeńskiego lotniska do Bratysławy, co znacznie zmniejszy ruch na autostradzie wschodniej. Zrównoważony rozwój jest też brany pod uwagę w kolejnych projektach budowlanych. Energia geotermalna, ogrzewanie i chłodzenie energią cieplną, odgrywają tu ważną rolę. Nie bez powodu Airport City Vienna było pierwszym parkiem przemysłowym w Austrii, który w 2014 r. otrzymał certyfikat ÖGNI dla zrównoważonego rozwoju nieruchomości. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Austria
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.