TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lotnisko Modlin podsumowuje rok 2018: ponad 3 mln pasażerów
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 08.01.2019 16:00:36
Lotnisko Modlin podsumowuje rok 2018: ponad 3 mln pasażerów; fot. Airpot Modlin

Lotnisko w Modlinie w ub.r. obsłużyło ponad 3 mln pasażerów

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin w 2018 roku obsłużył 3,081 mln pasażerów - poinformował we wtorek w komunikacie port. Dodano, że to 5,1 proc. wzrost w porównaniu do 2017 roku. W tym roku na lotnisku ma być zrealizowana inwestycja Orlen Aviation - budowa bazy paliw.

-"W całym 2018 roku obsłużyliśmy 3 mln 081 tys. 966 pasażerów, daje to wzrost o 5,1 proc. rok do roku" - napisano w komunikacie.

Jak dodano, w samym grudniu ub.r. lotnisko obsłużyło 238 tys. 207 osób.

W komunikacie przypomniano, że w 2018 r. na lotnisku wyremontowano dwie drogi kołowania oraz drogę startową - nie generując opóźnienia w operacjach lotniczych oraz nie dokonując przekierowania samolotów.

-"W 2018 roku Urząd Lotnictwa Cywilnego przeprowadził kontrolę po roku od procesu konwersji certyfikatu lotniska. Kontrola nie wykazała ani jednej nieprawidłowości w żadnym z 25 obszarów kontroli. Dzięki dobrym efektom pracy cykl nadzoru ULC został wydłużony z jednego roku do dwóch lat" - czytamy.

Mobilna wieża

Ponadto - jak napisano - pod koniec 2018 roku na lotnisku w Modlinie została uruchomiona nowa wieża kontroli ruchu lotniczego. "Kontrolerzy ruchu lotniczego mogą też pracować z drugiej wieży, mobilnej. Te dwa rozwiązania zastąpiły wieżę, która w Modlinie działała od otwarcia portu w 2012 r. Pozwolenie na jej użytkowanie było ważne do końca 2018 r." - napisano.

-"Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wyposażyła obie wieże w najnowocześniejszy sprzęt. Ostatnie miesiące ubiegłego roku upłynęły pod znakiem bardzo intensywnych prac zespołów roboczych zarówno po stronie PAŻP, jak i portu lotniczego. (...) Pracując w naprawdę napiętym harmonogramie, udało się osiągnąć wspólny cel" - powiedział cytowany w komunikacie p.o. prezesa Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin Leszek Chorzewski.

Inwestycje 2019

Port przypomniał, że w listopadzie 2018 roku wojewoda mazowiecki ogłosił zakup pięciu bramek biometrycznych dla lotniska. Bramki zostaną zainstalowane w tym roku i będą częścią systemu automatycznej odprawy granicznej pasażerów.

"Także w 2019 roku zostanie zrealizowana inwestycja Orlen Aviation - budowa bazy paliw na lotnisku Warszawa/Modlin" - napisano.

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin istnieje od 2012 roku. W listopadzie 2018 port odprawił 14-milionowego pasażera. Lotnisko obsługuje regularne rejsy irlandzkiego Ryanaira na ponad 50 kierunkach.

Właścicielami spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin są: Agencja Mienia Wojskowego (33,29 proc. udziałów), województwo mazowieckie (32,66 proc. udziałów), Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (29,39 proc. udziałów) oraz Nowy Dwór Mazowiecki (4,66 proc. udziałów). (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
lotnisko
Lotnisko Modlin
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.