TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lotnisko Lublin podsumowuje rok 2018: 455 tys. pasażerów
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 09.01.2019 12:30:44
Lotnisko Lublin podsumowuje rok 2018: 455 tys. pasażerów; fot. Airport Lublin

Rok 2018 rekordowy dla Portu Lotniczego Lublin.

W 2018 roku Port Lotniczy Lublin (PLL) obsłużył ponad 455 tys. pasażerów i był to najlepszy wynik w historii lotniska – poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Lotnisko to funkcjonuje od grudnia 2012 r.

-"Miniony rok przyniósł nam rekordowy wynik. Nasze lotnisko jest jednym z kilku przykładów udanego startupu w branży lotniczej w Europie w ciągu ostatnich 10 lat" – mówi cytowany w komunikacie prezes Portu Lotniczego Lublin Krzysztof Wójtowicz.

W 2018 roku PLL obsłużył ponad 455 tys. pasażerów, o 6 proc. więcej niż w roku poprzednim. Najlepszym miesiącem był sierpień, kiedy z lubelskiego lotniska skorzystało blisko 44 550 osób. W 2018 roku wykonano w sumie 5 283 operacji lotniczych.

W 2017 r. na lubelskim lotnisku obsłużono 430 tys. podróżnych - o 14 proc. więcej niż w 2016 r.

Stan obecny

Obecnie z Portu Lotniczego Lublin operuje pięciu przewoźników m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, BMI Regional, Wizz Air. W siatce połączeń są lotniska w Londynie, Eindhoven, Oslo, Tel Avivie, Monachium. Od kwietnia uruchomione zostanie połączenie do Antwerpii. Jak podkreślono w komunikacie, sukcesem okazało się uruchomienie w 2018 r. krajowego połączenia do Warszawy, które odbywa się pięć razy w tygodniu, a jego częstotliwość ma być zwiększana w 2019 r.

Dużym zainteresowaniem w 2018 r. cieszyło się też wakacyjne połączenie do Bułgarii, oferowane od 19 czerwca do 7 września przez linie lotnicze Small Planet, na tej trasie obsłużono blisko 6,5 tys. podróżnych.

W połowie 2018 r linie lotnicze Wizz Air zamknęły bazę operacyjną w Lublinie (gdzie bazował jeden samolot tego przewoźnika) i zredukowały ilość obsługiwanych tras.

Plany na rok 2019

Według Wójtowicza, negatywne skutki zmian w siatce połączeń będą odczuwalne w 2019 r. - w pierwszym i drugim kwartale władze PLL spodziewają się spadku ilości pasażerów. "Później jednak sytuacja powinna się stopniowo poprawiać i prognozujemy ruch na poziomie zbliżonym do wyników z 2018 roku" – dodaje Wójtowicz.

Na lotnisku dobiega końca rozbudowa terminala. Powierzchnia terminala będzie większa o ponad dwa tysiące metrów kwadratowych. Nowy segment budynku terminala powstaje od strony wschodniej, będzie miał prawie 35 m długości i 62 m szerokości. Po rozbudowie, w nowej części odprawiani będą pasażerowie ze strefy Schengen, a w istniejącej obecnie hali odlotów - pasażerowie spoza strefy Schengen. Dzięki tej inwestycji, której koszt sięga 10,6 mln zł, zwiększy się przepustowość w hali odlotów, poszerzona zostanie także część komercyjna.

Lotnisko położone jest w podlubelskim Świdniku. Udziały w spółce Port Lotniczy Lublin należą do samorządów Lublina, województwa lubelskiego, miasta Świdnik i powiatu świdnickiego. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
lotnisko
Lotnisko Lublin
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.