TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lotnisko Lublin podsumowuje rok 2017: 430 tys. pasażerów
InfoAir.pl - Opublikowano: 05.01.2018 13:28:14
Lotnisko Lublin podsumowuje rok 2017: 430 tys. pasażerów

430 346 pasażerów obsłużyło lubelskie lotnisko w 2017 roku, które w ubiegłym roku obchodziło swoje 5-lecie.

430 346 pasażerów obsłużyło lubelskie lotnisko w 2017 roku, które w ubiegłym roku obchodziło swoje 5-lecie.

Łącznie od początku istnienia Port Lotniczy Lublin odprawił blisko półtora miliona pasażerów. Prognozy na przyszły rok przewidują około 500 tys. pasażerów.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk powiedział, że lubelskie lotnisko jest regionalnym odpowiednikiem planowanego przez rząd Centralnego Portu Komunikacyjnego. -"Ten pomysł w wymiarze regionalnym my właśnie realizujemy. Zbudowaliśmy węzeł lotniczy i drogowy zapewniający dostępność komunikacyjną, rozbudowujący funkcje logistyczne. Brakuje nam jeszcze partnera do cargo i inwestycji związanych z obsługą ruchu towarowego tutaj w regionie, ale jesteśmy zaawansowani w rozmowach" – powiedział Żuk na konferencji prasowej.

"To jest myślenie o przyszłości. Tworzymy dziś infrastrukturę, która zapewnia nam korzyści w perspektywie kilkudziesięciu lat. Budujemy potencjał, który jest ważny z punktu widzenia przyciągania inwestycji" – dodał Żuk.

Kilkukrotny wzrost

Prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin Krzysztof Wójtowicz zapowiedział, że jeśli w ruchu lotniczym utrzyma się dobra koniunktura, to lubelskie lotnisko w 2025 r. może osiągnąć liczbę około 1,5 - 1,7 mln odprawionych pasażerów, co będzie granicznym punktem dla jego rentowności.

"Oczywiście są sprzyjające warunki, bo są niskie ceny paliw. Jeżeli utrzyma się dobra koniunktura, to może to być rok, 2025 kiedy osiągniemy operacyjną samodzielność finansową" - powiedział.

Wójtowicz zaznaczył, że lotnisko nadal trzeba traktować jako inwestycję, jego koszty operacyjne – jak podał - są 3 do 5 mln zł wyższe od przychodów rocznie. "To jest naprawdę niedużo" - podkreślił.

Dodał, że w ostatnich latach bardzo wzrosły koszty funkcjonowania lotniska. "Próg rentowności jeszcze w 2004 r. wynosił 300 tys. pasażerów rocznie, dziś jest pięciokrotnie większy, ponieważ zmieniły się przepisy dotyczące bezpieczeństwa. To są duże koszty, nakłady na technikę i ludzi, szkolenia" – powiedział Wójtowicz.

Przyszłość i stan obecny

Obecnie z Portu Lotniczego Lublin latają samoloty sześciu przewoźników. Są to nisko kosztowe linie Wizzair, Ryanair i easyJet, Polskie Linie Lotnicze LOT, linie BMI Regional oraz Small Planet. W siatce połączeń są m.in. lotniska w Londynie, Eindhoven, Sztokholmie, Mediolanie, Oslo, Kijowie, Dublinie, Tel Avivie. Utrzymywane jest codzienne połączenie do Monachium.

W przyszłym roku rozpocząć się ma rozbudowa terminala lotniska, która potrwa do 2019 r. Po rozbudowie port lotniczy będzie miał 5 wyjść do samolotów, do tysiąca metrów kwadratowych zwiększy się powierzchnia

Lotnisko, położone w podlubelskim Świdniku, uruchomione zostało w grudniu 2012 r. Udziały w spółce Port Lotniczy Lublin należą do samorządów Lublina, województwa lubelskiego, miasta Świdnik i powiatu świdnickiego. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
Lotnisko Lublin
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.