TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lotnisko Katowice prognozuje obsługę ponad 3,5 mln pasażerów w 2017 r.
PAP - Opublikowano: 05.01.2017 17:01:52
Lotnisko Katowice prognozuje obsługę ponad 3,5 mln pasażerów w 2017 r.

Obsługę 3,5-3,6 mln pasażerów prognozuje na ten rok lotnisko Katowice; w 2016 r. było to ponad 3,2 mln osób.

Obsługę 3,5-3,6 mln pasażerów prognozuje na ten rok lotnisko Katowice; w 2016 r. było to ponad 3,2 mln osób. Wśród inwestycji przygotowywane będą m.in. modernizacja terminalu B i przebudowa dróg; nadal w drogę kołowania przekształcana będzie stara droga startowa.

Jak przekazało w podsumowaniu 2016 r. zarządzające katowickim lotniskiem Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze (GTL), spodziewanemu wzrostowi ruchu w 2017 r. będzie sprzyjał rozwój tamtejszej bazy linii Wizz Air. W marcu dołączy do niej szósty 180-miejscowy Airbus A320, a przewoźnik uruchomi cztery nowe połączenia: Maltę i Keflavik (Islandia) 10 marca, Katanię 11 marca br. i Lizbonę - 12 marca.

W 2017 r. z katowickiego lotniska zacznie też latać holenderska niskokosztowa linia Transavia. Rozpocznie ona loty z Pyrzowic do Amsterdamu 9 maja, obsługując tę trasę trzy razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i niedziele. Ogółem w szczycie sezonu z Katowice Airport oferowanych będzie ponad 100 tras regularnych i czarterowych.

- "Optymistycznie patrzymy na 2017 r. Prognozujemy większy niż w 2016 r. wzrost ruchu regularnego i czarterowego. Cieszy nas rozwój bazy Wizz Air, ale nadal będziemy starali się przekonać tego oraz innych przewoźników do uruchomienia nowych tras. Kilka połączeń z naszej krótkiej listy zostało już uruchomionych w 2016 r., jednak ciągle w naszej siatce brakuje takich tras jak chociażby: Turyn, Madryt czy Monachium" - ocenił prezes GTL Artur Tomasik.

"Nie będziemy też ustawać w realizacji programu inwestycyjnego. Jednym z kluczowych przedsięwzięć jest dla nas modernizacja i generalny remont terminalu pasażerskiego B. Obiekt potrzebuje mocnego liftingu. Chcemy się do tej inwestycji dobrze przygotować; zależy nam nie tylko na podniesieniu standardu obiektu, ale też zwiększeniu jego przepustowości" - zapowiedział Tomasik.

Prace nad wielowariantową koncepcją przebudowy i modernizacji terminalu B mają zakończyć się na początku II kwartału br. Na podstawie tego dokumentu wybrany zostanie wariant przebudowy; potem rozpocznie się przygotowanie projektu budowlanego. Trwają też prace koncepcyjne związane z przebudową fragmentu prowadzącej do Katowice Airport drogi nr 913 wraz z układem dróg wewnętrznych ? również one mają być zakończone w II kwartale br. W I półroczu rozpoczną się również prace nad koncepcją budowy bazy paliw.

W 2017 r. GTL będzie kontynuowało inwestycje związaną z przekształceniem starej drogi startowej w drogę kołowania i dostosowaniem pola manewrowego portu do II kategorii operacji lotniczych. Zakończenie tego projektu, zgodnie z umową z wykonawcą, planowane jest na styczeń 2018 r.

W III kwartale br. rozpocznie się też drugi etap rozbudowy płyty postojowej cargo przed nową bazą cargo w południowo-wschodniej części portu. Płyta rozbudowywana będzie na zachód. Powstaną cztery stanowiska postojowe dla samolotów kodu C (np. Airbus A320/Boeing 737) lub zamiennie dwa stanowiska dla samolotów kodu E (np. Boeing 747) i jedno kodu C.

- "Mam także nadzieję, że nadal w dobrym tempie będą trwały prace związane z projektem rewitalizacji szlaku kolejowego nr 182 Tarnowskie Góry-Zawiercie. To jedna z zewnętrznych inwestycji ważnych dla dalszego rozwoju Katowice Airport" ? zaznaczył Tomasik.

Według informacji PKP PLK dokumentacja przedprojektowa przedsięwzięcia, które skomunikuje koleją lotnisko z miastami konurbacji katowickiej, wśród nich Katowicami, ma być gotowa do marca 2017 r.

Odbudowa przebiegającej obok lotniska linii kolejowej to jedno z zadań przygotowywanych przez zewnętrzne podmioty. Wśród innych Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w I półroczu br. powinna rozpocząć budowę nowej wieży kontroli. W drugim półroczu Chopin Airport Development prawdopodobnie rozpocznie budowę przy lotnisku trzygwiazdkowego hotelu sieci Moxy.

W maju 2016 r. GTL otworzyło nową bazę cargo, w czerwcu ruszył zmodernizowany i przebudowany terminal pasażerski A, a we wrześniu udostępniono nowe, rozszerzone procedury startów i lądowań w warunkach ograniczonej widzialności, dzięki którym poprawiła się dostępność operacyjna portu (obecnie do lądowań w oparciu o system ILS dostępna jest II kategoria operacji lotniczych).

Jednocześnie 2016 r. okazał się dla Katowice Airport rekordowy we wszystkich segmentach ruchu pasażerskiego. W ruchu całkowitym z siatki połączeń lotniska skorzystało 3,221 mln podróżnych, o 152 tys. więcej (wzrost o 4,9 proc.) w porównaniu z 2015 r. Ruch regularny wzrósł o 7 proc. (2,126 mln podróżnych), a czarterowy o 2 proc. (1,079 mln osób).

Najpopularniejszymi krajami w ruchu regularnym w 2016 r. były: Wielka Brytania (32 proc. pasażerów), Niemcy (28 proc.) i Norwegia (7 proc.) Nieco zmieniły się popularne kierunki w ruchu czarterowym. W 2015 r. największy udział miały: Grecja (28,3 proc.), Turcja (18,2 proc.) i Hiszpania (15,4 proc.). W 2016 r. Grecja miała 34,1 proc., Hiszpania 19,8 proc., a trzecia Bułgaria 13,4-proc. udziału w rynku.

- "2016 r. zamknęliśmy po raz kolejny z pozytywnym wynikiem finansowym, a to oznacza możliwość realizacji kolejnych przedsięwzięć infrastrukturalnych i dalszy rozwój portu" - podkreślił prezes GTL.

Katowice Airport jest największym regionalnym polskim portem lotniczym w zakresie obsługi ruchu czarterowego i cargo.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Katowice
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.