TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lotnisko Katowice podsumowuje 2017 r.: 3,9 mln pasażerów
InfoAir.pl - Opublikowano: 04.01.2018 10:20:38
Lotnisko Katowice podsumowuje 2017 r.: 3,9 mln pasażerów

Prawie 3,9 mln pasażerów obsłużył w 2017 r. port lotniczy Katowice. To o blisko 700 tys. pasażerów więcej niż w poprzednim roku (wzrost o ponad 20 proc. wobec 2016 r.)

Prawie 3,9 mln pasażerów obsłużył w 2017 r. port lotniczy Katowice. To o blisko 700 tys. pasażerów więcej niż w poprzednim roku (wzrost o ponad 20 proc. wobec 2016 r.). Ogółem statki powietrzne startowały i lądowały w Katowicach w ub. roku blisko 35 tys. razy.

Jak przekazał w środowej informacji Piotr Adamczyk z biura prasowego Katowice Airport, na taki całoroczny wynik wpłynął m.in. znaczący wzrost w segmencie ruchu czarterowego, gdzie obsłużono łącznie blisko 1,5 mln podróżnych, czyli o 380 tys. więcej (wzrost o 35 proc.) w porównaniu z rokiem 2016.

W ruchu regularnym do i z Pyrzowic podróżowało ponad 2,4 mln pasażerów - o prawie 300 tys. więcej w porównaniu z dwunastoma miesiącami 2016 r (wzrost o 14 proc.). Ogółem statki powietrzne startowały i lądowały w Pyrzowicach w 2017 r. 34 tys. 725 razy. To liczba o 3 tys. 731 operacji lotniczych (o 12 proc.) większa niż rok wcześniej.

"Z perspektywy rozwoju ruchu pasażerskiego w Katowice Airport rok 2017. był wyjątkowy. Odnotowaliśmy znakomite, najlepsze w historii wyniki we wszystkich segmentach ruchu, co jest efektem naszej konsekwentnej, realizowanej od lat strategii współpracy z liniami lotniczymi i touroperatorami" - ocenił prezes zarządzającego lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik.

Zaznaczył, że w ruchu czarterowym Katowice umocniły się na pierwszym miejscu wśród polskich portów regionalnych i wykonały duży krok zbliżający GTL do osiągnięcia jednego ze strategicznych celów - objęcia pozycji krajowego lidera w obsłudze ruchu wakacyjnego. Równolegle rozwijał się tam ruch regularny, m.in. w minionym roku linie lotnicze uruchomiły z Pyrzowic 12 nowych tras rozkładowych.

"W tym roku spodziewamy się utrzymania stabilnego i solidnego tempa wzrostu ruchu pasażerskiego. Już teraz wiemy o dziewięciu nowych trasach regularnych, które wystartują w 2018 r., a to nie koniec nowości. Jednym z czynników wzrostu będzie rozwój bazy Wizz Air. Linia umieści w Pyrzowicach na cały rok siódmy samolot, a w okresie od czerwca do września ósmą maszynę" - przypomniał Tomasik.

"Prognozujemy także, że więcej pasażerów w porównaniu z 2017 r. obsłużą PLL LOT, Lufthansa, Ryanair oraz Transavia. W segmencie czarterów spodziewamy się poszerzania oferty wylotów o nowe kierunki, szczególnie w szczycie sezonu oraz o wzrost częstotliwości lotów na najpopularniejszych trasach" - dodał prezes GTL.

Tegoroczna siatka połączeń regularnych i czarterowych z Pyrzowic w szczycie sezonu ma obejmować ponad 120 tras. Dostępnych będzie m.in. dziewięć nowych tras regularnych (rejsy do Aten, Memmingen, Porto, Lwowa i Charkowa oraz sezonowe połączenia do Podgoricy, Faro i Malagi uruchomi Wizz Air, a Lufthansa otworzy całoroczną trasę do Monachium).

Spodziewając się w tym roku kolejnego kilkusettysięcznego wzrostu, władze Katowice Airport kontynuują trwający od ponad 10 lat proces inwestycyjny. Po zakończeniu w grudniu ub. roku prac nad nową drogą kołowania i oświetleniem nawigacyjnym, na lotnisku nadal trwa rozbudowa płyty postojowej cargo na zachód; w toku są też prace związane z przygotowaniem całkowitej modernizacji i rozbudowy centralnego terminalu pasażerskiego B (prace mają ruszyć w sezonie zimowym 2019-2020).

W przyszłym roku rozpocznie się natomiast rozbudowa na zachód parkingu nr 1, przed terminalami pasażerskimi - powstanie tam ponad 600 miejsc postojowych. Trwają równoległe prace nad uzbrojeniem w system ILS CAT I zachodniego, pomocniczego podejścia do drogi startowej. Na zlecenie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w południowo-wschodniej części portu budowana jest nowa wieża kontroli. Spółka Chopin Airport Development buduje hotel Moxy należący do sieci Marriott.

W perspektywie 20 lat lotnisko Katowice prognozowało niedawno obsługę 7,4 mln pasażerów rocznie.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
Lotnisko Katowice
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.