TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lotnicza komunikacja po Brexicie: z USA
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 30.11.2018 11:00:41
Lotnicza komunikacja po Brexicie: z USA

Porozumienie przewiduje, że samoloty lecące do USA z Wielkiej Brytanii będą korzystały z tych samych praw, jakie mają obecnie w ramach układu między USA i UE.

W. Brytania i Stany Zjednoczone osiągnęły porozumienie w sprawie zasad funkcjonowania komunikacji lotniczej między obu krajami po wyjściu W. Brytanii z UE - poinformował w środę - 29 listopada - rząd brytyjski.

Porozumienie o tzw. otwartym niebie ogłosił w środę brytyjski minister transportu Chris Grayling.

Jak głosi opublikowany komunikat porozumienie "gwarantuje utrzymanie kluczowych szlaków transatlantyckich, z których korzystają dziesiątki milionów pasażerów rocznie i zapewnia dalsze swobodne podróże między Zjednoczonym Królestwem i USA".

Porozumienie przewiduje, że samoloty lecące do USA z Wielkiej Brytanii będą korzystały z tych samych praw, jakie mają obecnie w ramach układu między USA i UE. Wielka Brytania przestanie być stroną tego układu po Brexicie.

Reuter zauważa, że jednym z trudnych kwestii była przyszłość brytyjskich towarzystw lotniczych ze znacznym wkładem kapitału z państw UE. Porozumienie gwarantuje im działalność na dotychczasowych zasadach, jednak w przyszłości wszelkie zmiany właścicielskie będą musiały odpowiadać nowym regulacjom lub uzyskać aprobatę Amerykanów.

Brak porozumienia mógłby negatywnie wpłynąć na działalność takich przewoźników jak British Airways, Virgin Atlantic i Norwegian Air. Brytyjsko-hiszpańska grupa IAG, w której skład wchodzą m. in British Airways i Iberia, współpracuje z Komisją Europejską w celu rozwiązania problemów właścicielskich po Brexicie.

Airlines for America, handlowe ugrupowanie reprezentujące większość amerykańskich linii lotniczych, oceniło pozytywnie zawarte porozumienie.

Ocenia się między Wielką Brytanią i USA podróżuje samolotami ok. 20 mln pasażerów rocznie, czyli prawie 1/3 wszystkich osób korzystających z połączeń lotniczych między USA i Europą. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linia
W. Brytania
USA
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.