TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

LOT z limitami pasażerskimi. Połowa miejsc
InfoAir.pl - Opublikowano: 02.06.2020 10:30:03
LOT z limitami pasażerskimi. Połowa miejsc

Prezes PLL LOT: w samolotach może być zajęta tylko połowa miejsc; najważniejsze jednak, że zaczęliśmy latać

-"Zgodnie z zaleceniami, pasażerowie w samolocie mogą zajmować najwyżej 50 proc. foteli; najważniejsze jednak, że zaczęliśmy znowu latać - powiedział prezes PLL LOT Rafał Milczarski.

Dodał, że rezerwacje biletów są na poziomie kilku procent tych z zeszłego roku.

-"Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, latamy z 50-proc. obłożeniem; to oznacza, że połowa miejsc w samolocie nie może być zajęta. Pasażer ma zawsze obok siebie, za sobą i przed sobą miejsce wolne" - powiedział dziennikarzom Milczarski przy okazji pierwszego po przerwie rejsu LOT z Warszawy do Szczecina.

Jak dodał, "na razie rejsy bukują się powoli".

-"Nasze bookingi - to jest rząd wielkości kilka procent bukingu z zeszłego roku. Ta sytuacja będzie się rozkręcać dosyć długo. Ale informacja najważniejsza jest taka, że zaczynamy latać, będziemy się rozwijać, wracamy na polskie i mam nadzieję - wkrótce na europejskie niebo" - powiedział Milczarski.

Nowe zasady

Nowe wytyczne potwierdza Urząd Lotnictwa Cywilnego. Zgodnie z nimi, lotniczy przewóz pasażerski jest dopuszczalny pod warunkiem przewożenia nie więcej pasażerów niż wynosi połowa maksymalnej liczby miejsc - podaje ULC.

Nowe przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, jako Rozporządzenie Rady Ministrów z 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Jak informuje  ULC, zgodnie z nowymi przepisami działalność związana z lotniczym przewozem pasażerskim jest dopuszczalna pod warunkiem:

  • zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie samolotu;

  • czyszczenia powierzchni statku powietrznego, z którymi pasażer miał styczność – po każdym odcinku lotu z pasażerami;

  • dezynfekcji samolotu raz na dobę w przypadku wykonywania operacji lotniczych z pasażerami, po każdej operacji lotniczej z osobą chorą albo z podejrzeniem zakażenia chorobą zakaźną.

Kolejnym warunkiem jest przekazania pasażerom, za pośrednictwem personelu pokładowego, wypełnienia formularzy kart lokalizacji podróżnego dla celów zdrowotnych oraz odebrania wypełnionych kart – w przypadku gdy pasażer przekracza granicę państwową, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Polski.

ULC podał, że rozporządzenie określa również sposób postępowania z wypełnionymi kartami lokalizacji podróżnego oraz zasady przewozu pasażerów. Zgodnie z rozporządzeniem, "można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej pasażerów niż wynosi połowa maksymalnej liczby miejsc przeznaczonych dla pasażerów określonej w dokumentacji technicznej statku powietrznego".

"Zakazuje się przemieszczania statkiem powietrznym pasażera, którego temperatura ciała jest równa albo przekracza 38°C; który nie złożył podczas odprawy oświadczenia o stanie zdrowia według wzoru udostępnionego przez przewoźnika lotniczego; który nie przestrzega obowiązku zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki" - czytamy.

Ponadto, rozporządzenie nakłada obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki w samolotach – obowiązek nie dotyczy personelu lotniczego przebywającego w kabinie pilota. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
rząd
LOT