Plany budowy nowego lotniska w Lizbonie krytykują nie tylko ekolodzy
Rząd Portugalii otrzymał 31 października pozytywną opinię agencji ds. środowiska naturalnego dotyczącą budowy drugiego lotniska w aglomeracji lizbońskiej. Decyzja jest krytykowana nie tylko przez ekologów, ale i ekspertów ds. geologii i zagospodarowania przestrzennego.
Według nich inwestycja zagraża bezpieczeństwu pasażerów, a także żyjącym w sąsiedztwie gatunkom zwierząt.
Nowy port lotniczy, który ma powstać na gruntach obecnej bazy wojskowej w podlizbońskim Montijo, sąsiaduje bowiem z rezerwatem przyrody usytuowanym w delcie rzeki Tag. Rejon ten zamieszkuje wiele gatunków zwierząt, w tym ponad 50 tys. ptaków.
Z kilku przeprowadzanych dotychczas badań wynika, że liczna obecność ptaków może być nie tylko niebezpieczna dla tych gatunków, ale również stanowić zagrożenie dla podróżujących z uwagi na większe ryzyko kolizji zwierząt z samolotami.
Dodatkową niedogodnością jest lokalizacja lotniska na terenie podmokłym, na którym często dochodzi do powodzi. Jedno z badań Uniwersytetu Lizbońskiego dowodzi nawet, że w 2050 r. teren, na którym ma powstać nowe lotnisko, zniknie pod wodą wraz z sukcesywnie podnoszącym się tam poziomem Tagu.
Rekordowa popularność
Eksperci wskazują, że próba szybkiej budowy nowego lotniska pod Lizboną wynika z rekordowej popularności portugalskiej stolicy w ostatnich latach. W całym 2019 r. liczba napływających tam zagranicznych turystów ma po raz pierwszy przekroczyć 26 mln osób.
“Portugalskie rządy już od kilkunastu lat planują budowę nowego lotniska w aglomeracji lizbońskiej. Pojawiały się już rozmaite lokalizacje, ale ostateczne decyzje zawsze były odkładane na później. Tym razem rząd tłumaczy inwestycję koniecznością odciążenia zatłoczonego rekordową liczbą pasażerów lotniska w Lizbonie" - powiedział PAP niezależny ekonomista Miguel Monteiro.
Planowane w Montijo nowe lotnisko ma pochłonąć ponad 1 mld euro wydatków. 48 mln euro rząd planuje przeznaczyć na rozwiązania służące ochronie zwierząt zamieszkujących sąsiadujący z terenem inwestycji rezerwat przyrody. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Dodaj komentarz
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.