TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Krakowskie lotnisko walczy z hałasem. Nowymi oknami
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 24.02.2020 12:30:16
Krakowskie lotnisko walczy z hałasem. Nowymi oknami

Kraków Airport dopłaci do wymiany stolarki w domach narażonych na hałas.

Lotnisko Kraków Airport rozpoczęło nabór do drugiej edycji programu zakładającego dofinansowanie wymiany stolarki zewnętrznej w budynkach mieszkalnych narażonych na hałas wytwarzany przez lądujące i startujące samoloty. Na realizację programu przeznaczono 4,3 mln zł.

W ramach programu krakowskie lotnisko na własny koszt przeprowadza pomiar akustyczny w zgłoszonych przez mieszkańców budynkach znajdujących się na tzw. obszarze ograniczonego użytkowania. Jeśli wykaże on przekroczenie założonego poziomu hałasu, właściciel otrzyma dofinansowanie na wymianę stolarki zewnętrznej (okna i drzwi) na stolarkę o podwyższonej izolacyjności akustycznej.

Wyjątkowa skala

Jak podkreślił w piątek prezes Kraków Airport Radosław Włoszek, program akustyczny zainicjowany przez lotnisko ma formułę niespotykaną do tej pory w Polsce.

-"Naszym nadrzędnym celem w tworzeniu zasad programu była chęć faktycznej pomocy mieszkańcom poprzez sfinansowanie wymiany zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej na taką, która będzie miała odpowiednio wysoką izolacyjność akustyczną. Program jest w stu procentach finansowany ze środków Kraków Airport" - wskazał Włoszek.

Przypomniał, że lotnisko podejmuje wiele dobrowolnych działań, aby minimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne i poprawiać jakość życia osób mieszkających w sąsiedztwie.0

Tegoroczna edycja programu została przygotowana w oparciu o doświadczenia zebrane w poprzednich latach, tj. dwóch edycji pilotażowych zrealizowanych w 2017 i 2018 roku oraz pierwszej edycji programu zrealizowanej na dużą skalę w 2019 r.

Według danych spółki w zeszłym roku program spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, o czym świadczyło ponad 200 zgłoszonych wniosków.

4,3 mln zł

Na realizację tegorocznej edycji programu Kraków Airport przeznaczył 4,3 mln zł z podziałem na dwie pule: 2,8 mln zł na budownictwo jednorodzinne oraz 1,5 mln zł na budownictwo wielorodzinne. Zaplanowano dystrybucję specjalnego biuletynu informacyjnego oraz serię otwartych spotkań z przedstawicielami lotniska odpowiedzialnymi za jego realizację. Spotkania odbędą się w marcu – terminy oraz lokalizacja zostaną udostępnione na stronie internetowej poświęconej programowi. Wnioski do programu można składać do 30 kwietnia 2020 r.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W ubiegłym roku przyjął ponad 8,4 mln pasażerów. W obowiązującym zimowym rozkładzie lotów 24 przewoźników oferuje z krakowskiego lotniska ponad 130 regularnych połączeń.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Lotnisko Kraków