TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kontrolerzy biorą się za ... Kiss & Fly
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 13.05.2018 15:26:20 1 komentarz
Kontrolerzy biorą się za ... Kiss & Fly

Przykład z Modlina - bezpłatne parkowanie jest możliwe do 10 minut, ale tylko dwa razy w ciągu doby. Trzeci i kolejny wjazd kosztuje w sumie 25 zł. Komu to przeszkadza?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) rozpoczął cztery postępowania wyjaśniające, dotyczące praktyk zarządców polskich lotnisk. Urząd sprawdzi, czy zasady parkowania w strefach Kiss & Fly na lotniskach w Warszawie, Modlinie, Krakowie i Katowicach nie naruszają reguł konkurencji - poinformował UOKiK w piątkowym komunikacie.

"Strefy Kiss & Fly (ang. Całuj i Leć), czyli krótkiego, darmowego postoju, funkcjonują na wielu lotniskach. Szczegółowe zasady korzystania z tych miejsc, w tym czas parkowania i liczba bezpłatnych wjazdów, różnią się w zależności od portu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, na których lotniskach istnieją takie strefy i jakie są tam regulaminy" - napisano w komunikacie.

"Najmniej korzystne zasady dotyczące krótkich postojów panują na lotniskach w: Modlinie, Katowicach, Krakowie i Warszawie. Dlatego chcemy sprawdzić, czy te porty lotnicze mogą wykorzystywać swoją pozycję rynkową i działać na niekorzyść innych przedsiębiorców. Ich praktyki mogą wywoływać negatywnie skutki dla konsumentów, którzy chcą odwieźć na lotnisko lub odebrać bliskich czy znajomych. Co istotne, jest to na razie postępowanie wyjaśniające, czyli prowadzone w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcom" – powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Według UOKiK na praktykach lotnisk mogą najbardziej ucierpieć podmioty prowadzące pobliskie parkingi. Jak tłumaczy urząd, ważnym elementem ich działalności jest przywóz i odbiór pasażerów do portu lotniczego. Oznacza to konieczność wielokrotnego wjazdu do strefy Kiss & Fly.

"Jednym z wątków postępowania będzie zatem sprawdzenie, czy limity bezpłatnych wjazdów i związane z nimi późniejsze opłaty nie powodują wyeliminowania z rynku tych przedsiębiorców" - informuje urząd.

UOKiK przypomniał też obecne zasady korzystania ze stref Kiss & Fly na czterech lotniskach. Port Lotniczy Warszawa-Modlin - bezpłatne parkowanie do 10 minut, dwa razy w ciągu doby. Trzeci i kolejny wjazd kosztuje w sumie 25 zł. Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice - brak możliwości bezpłatnego wjazdu, koszt wynosi każdorazowo 5 zł. Kraków Airport - darmowy pobyt w strefie do 10 minut, maksymalnie 40 minut w ciągu dnia. Później 10 zł za każde rozpoczęte 10 minut.

Lotnisko Chopina w Warszawie - darmowe parkowanie do 7 minut, od 7 do 15 minut - 30 zł, potem dodatkowa złotówka za każdą minutę. Limit pięciu bezpłatnych wjazdów w ciągu doby, od szóstego – 5 zł za każdy.

UOKiK informuje, że to kolejne jego działanie dotyczące zarządców portów lotniczych. W zeszłym roku urząd wystąpił do nich w sprawie dostępności i cen wody w strefach wolnocłowych. Jednym z efektów była instalacja darmowych ujęć wody przez Lotnisko Chopina w Warszawie.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
parking
lotnisko
UOKIK
  • TomaszN – 11.06.2018

    Warto by jakoś unormować te stawki postojowe, by były wystarczająco wygodne i zanadto nie biły po kieszeniach osoby, które minimalnie przekroczą wyznaczony czas na pożegnanie. Cieszę się, że takie restrykcje nie obowiązują na modlińskim http://lotniskomodlin.org/ gdzie sam się często ostatnimi czasy zatrzymuję.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.