TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Katowickie lotnisko we wrześniu 2020: 197,7 tys. pasażerów
InfoAir.pl - Opublikowano: 16.10.2020 08:30:13
Katowickie lotnisko we wrześniu 2020: 197,7 tys. pasażerów; fot. KTW

We wrześniu ruch w porcie lotniczym Katowice nadal mniejszy o blisko dwie trzecie.

We wrześniu br. Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach obsłużył 65,3 proc. mniej pasażerów niż rok wcześniej, zaś w trzecim kwartale roku oraz ogółem od stycznia do września spadek liczby podróżnych wyniósł ok. 67 proc. - wynika z najnowszych danych lotniska.

Wrzesień był trzecim pełnym miesiącem obsługi ruchu pasażerskiego w Katowice Airport po zniesieniu zakazu wykonywania krajowych i międzynarodowych połączeń lotniczych. Dziewiąty miesiąc roku nie przyniósł jednak znaczącej poprawy sytuacji - pasażerów było o ponad 371,8 tys. mniej niż rok wcześniej. Z usług lotniska skorzystało we wrześniu przeszło 197,7 tys. osób. Liczba startów i lądowań spadła o ponad jedną trzecią. Ruch regularny zmalał rok do roku przeszło o połowę, a czarterowy o ponad dwie trzecie.

Trudny miesiąc

-"Wrzesień był kolejnym trudnym miesiącem dla światowej branży lotniczej. Istotnym i zauważalnym problemem nieustannie pozostają zarówno nowe, jak i już obowiązujące restrykcje związane z możliwością wykonywania połączeń lotniczych" - ocenił w czwartek prezes zarządzającego podkatowickim lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL) Artur Tomasik.

-"Wynikająca z takiego stanu rzeczy niepewność jest największą przeszkodą w rozpoczęciu procesu odbudowy rynku pasażerskich przewozów powietrznych" - dodał prezes Towarzystwa.

W trzecim kwartale br. z usług pyrzowickiego lotniska skorzystało ponad 369,7 tys. pasażerów, prawie 424,5 tys. mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej (spadek o 67 proc.), zaś w ciągu trzech kwartałów z połączeń z i do Katowic skorzystało ponad 1 mln 283,1 tys. pasażerów, czyli blisko 2 mln 632,6 tys. mniej niż przed rokiem (spadek o 67,2 proc.).

GTL spodziewa się, że w całym 2020 r. z siatki połączeń Katowice Airport skorzysta ok. 70 proc. mniej podróżnych niż w rekordowym roku ubiegłym, kiedy w Pyrzowicach odprawiono 4,84 mln podróżnych.

Port lotniczy Katowice należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. Przed pandemią koronawirusa GTL prognozowało na 2020 r. obsłużenie w Pyrzowicach rekordowej liczby 5,5 mln pasażerów.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
lotnisko
Lotnisko Katowice