TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Jasionka dołącza do zrobotyzowanych lotnisk
InfoAir.pl - Opublikowano: 03.01.2018 16:14:04
Jasionka dołącza do zrobotyzowanych lotnisk

Obecnie tego typu duże roboty pirotechniczne wykorzystywane są już na lotniskach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Modlinie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi i Lublinie.

Robot pirotechniczny umożliwiający bezpiecznie rozpoznanie niebezpiecznego przedmiotu, jego wywiezienie lub neutralizację na miejscu został w środę przekazany Bieszczadzkiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka.

Robota kupił wojewoda podkarpacki za ponad 1 mln zł.

Rzeczniczka BiOSG mjr Elżbieta Pikor wyjaśniła, że robot IBIS jest wykorzystywany w lotniczych przejściach granicznych przede wszystkim w przypadku zauważenia pozostawionego bagażu lub innego podejrzanego przedmiotu.

"Za pomocą robota można bezpiecznie rozpoznać niebezpieczny przedmiot, wywieźć go w wyznaczone miejsce, a następnie dokonać neutralizacji zagrożenia. Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń robot może być również wykorzystywany do prowadzenia rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych" – powiedziała rzeczniczka.

Do tej pory funkcjonariusze SG pełniący służbę w lotniczym przejściu granicznym Rzeszów–Jasionka wykorzystywali małego robota pirotechnicznego EXPERT, który jest konstrukcją starszej generacji i ze względu na niewielkie gabaryty możliwości jego zastosowania są ograniczone.

Prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka (PLRzJ) Michał Tabisz w środę podczas briefingu prasowego zorganizowanego z okazji przekazania nowego robota ocenił, że to wydarzenie zapewne ucieszy ponad 700 tys. osób, głównie z Podkarpacia, ale także z regionów ościennych, których port planuje w tym roku przewieźć.

"Dzięki temu sprzętowi ich podróż będzie bardziej bezpieczna, a kryterium bezpieczeństwa to jest numer jeden, jeśli chodzi o ocenę całej branży lotniczej. I nasze lotnisko jeszcze bardziej podnosi standard" – zaznaczył prezes Tabisz.

Zauważył też, że przekazanie robota zbiega się w czasie z rozwojem siatki połączeń PLRzJ; od kwietnia bowiem wrócą połączenia transatlantyckie, a od marca samoloty z rzeszowskiego portu będą latały do Tel Avivu.

"Szczególnie pod tym kątem nowy sprzęt będzie wykorzystywany, ponieważ bagaże na tych samolotach są największe i ten sprzęt będzie sobie w stanie z nimi poradzić" – ocenił Tabisz. "Mam nadzieję, że nie będzie musiał być wykorzystywany zbyt często, ale fakt jego posiadania wszystkim pasażerom daje dodatkowy komfort" – dodał.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas oficjalnego przekazania robota w środę w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka podkreśliła, że ma on szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa pasażerów, ale także funkcjonariuszy Straży Granicznej.

"Mam nadzieję, że to, iż takie urządzenie jest na wyposażeniu BiOSG z przeznaczeniem dla placówki lotniskowej Rzeszów-Jasionka, będzie ułatwiało pracę funkcjonariuszom i wpłynie na poziom bezpieczeństwa pasażerów, korzystających z naszego lotniska. Ma to przede wszystkim znaczenie w kontekście zaplanowanych do uruchomienia, odnowionych połączeń dalekosiężnych" – zauważyła wojewoda.

Komendant placówki SG w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka (PLRzJ) ppłk Maciej Pruski przypomniał, że jednym z wielu zadań Straży Granicznej jest osłona pirotechniczna portów lotniczych w Polsce.

"Zagrożenia są, również i w Polsce. My je monitorujemy i dbamy o to, (...) żeby było bardziej bezpiecznie (...) oraz żeby bardziej bezpieczni byli funkcjonariusze SG, którzy nie muszą już bezpośrednio podchodzić do zagrożeń, m.in. pozostawionych bagaży, tylko z wykorzystaniem takiego sprzętu mogli realizować swoje bardzo odpowiedzialne, poważne zadania" – podkreślił ppłk Pruski.

Robot IBIS to w pełni polska konstrukcja, opracowana przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów w Warszawie. Waży 300 kg, ma sześć niezależnie sterowanych kół, porusza się z prędkością do 10 km na godzinę. Wyposażony jest w cztery kamery, działające również na podczerwień. Zasilające go akumulatory zapewniają ponad cztery godziny bezprzewodowej pracy urządzenia. Sterowany jest przez operatora, z odległości sięgającej 800 metrów.

Ramię robota ma zasięg ponad 3 metry i pozwala na podnoszenie przedmiotów ważących do 70 kg, co jest szczególnie istotne przy wadze bagażu rejestrowanego, która na rejsach transatlantyckich może wynosić ponad 30 kg. Robot jest w stanie przeciągnąć samochód osobowy, a ścisk jego chwytaka wynosi około 40 kg.

Operator robota chor. sztab. SG Mariusz Leja wyjaśnił dziennikarzom, że w przypadku znalezienia niebezpiecznego przedmiotu robot transportuje go do beczki antywybuchowej na poligon, gdzie ładunek jest neutralizowany. W przypadku niemożności przetransportowania ładunku robot może go zneutralizować na miejscu.

Obecnie tego typu duże roboty pirotechniczne wykorzystywane są już na lotniskach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Modlinie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi i Lublinie.

Zakup robota IBIS jest elementem przygotowania lotniczego przejścia granicznego Rzeszów–Jasionka do obsługi rozpoczynających się od wiosny regularnych połączeń lotniczych do USA i Izraela (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bezpieczeństwo
Lotnisko Rzeszów
granica
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.