TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Jak będzie wyglądał Port Solidarności?
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 14.05.2018 14:13:56
Jak będzie wyglądał Port Solidarności?

Mikołaj Wild: rozstrzygnięcie konkursu na koncepcję architektoniczną Portu Solidarność w 2019 r.

W przyszłym roku powinniśmy mieć rozstrzygnięty konkurs na koncepcję architektoniczną Portu Solidarność Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował w poniedziałek, 14 maja, w Katowicach wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK dla RP Mikołaj Wild.

"W przyszłym roku powinniśmy mieć rozstrzygnięty konkurs na koncepcję architektoniczną Portu Solidarność" - powiedział Wild podczas panelu o Centralnym Porcie Komunikacyjnym na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Jak mówił Wild, także w przyszłym roku, "chcielibyśmy być w trakcie wykupu gruntów i badań środowiskowych".

W ubiegły czwartek Sejm uchwalił ustawę ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego. We wtorek zajmie się nią Senat.

Projekt specustawy określa m.in. zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy CPK oraz infrastruktury mu towarzyszącej. W tym również zasady i warunki rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości, a także organów właściwych w tych sprawach. Ponadto, ma on określać umocowania pełnomocnika rządu ds. CPK oraz ustroju korporacyjnego spółek realizujących inwestycje.

Nowy międzykontynentalny port lotniczy ma powstać niedaleko jednej z głównych tras wylotowych ze stolicy – przy autostradzie A2 i w pobliżu jednej z ważniejszych i bardziej uczęszczanych tras kolejowych łączących Warszawę i Łódź - w Stanisławowie, w gminie Baranów, niedaleko Grodziska Mazowieckiego. Lotnisko będzie oddalone od stolicy o ok. 40 kilometrów.

Ma to być jedno z największych lotnisk w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 r. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CPK
konkurs
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.