TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Inwestorzy Boeinga wnieśli pozew ws. wypadków modelu 737 MAX
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 10.04.2019 13:13:01
Inwestorzy Boeinga wnieśli pozew ws. wypadków modelu 737 MAX

Inwestorzy Boeinga wnieśli kolejny pozew ws. wypadków modelu 737 MAX. Postępowanie zbiorowe rozpoczęte w sądzie federalnym w Chicago dotyczy ukrywania przez koncern uchybień w zakresie bezpieczeństwa samolotów.

Inwestorzy Boeinga wnieśli kolejny pozew ws. wypadków modelu 737 MAX. Postępowanie zbiorowe rozpoczęte w sądzie federalnym w Chicago dotyczy ukrywania przez koncern uchybień w zakresie bezpieczeństwa samolotów - podała w środę agencja Reutera.

Akcjonariusze domagają się odszkodowania za domniemane naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych. Według pozwu firma "przedłożyła zyskowność i wzrost biznesu nad uczciwość i bezpieczeństwo" przez pośpieszne wprowadzenie na rynek modelu 737 MAX. Chęć szybszej odpowiedzi na ofertę rywalizującego z firmą Airbusa miała doprowadzić do rezygnacji z "dodatkowych funkcji", które mogły zapobiec wypadkowi linii Ethiopian Airlines z 10 marca i katastrofie samolotu Lion Air pięć miesięcy wcześniej.

Inwestorzy argumentują, że powinni otrzymać odszkodowania za okres od 8 stycznia do 21 marca. Lider frakcji skarżących Richard Seeks wskazuje, że w marcu kupił 300 akcji Boeinga i w przeciągu ostatnich dwóch tygodni sprzedał je ze stratą. W dwa tygodnie po wypadku samolotu etiopskich linii lotniczych wartość rynkowa Boeinga spadła o blisko 34 mld dol. - przypomniała agencja Reutera.

Pozew dotyczy nie tylko samej spółki, ale także jej dyrektora generalnego Dennisa Muilenburga oraz dyr. finansowego Gregory'ego Smitha. Firma nie skomentowała doniesień Reutera.

Jak wskazała agencja, inwestorzy najczęściej wnoszą podobne pozwy przeciw firmom z powodu domniemanego ukrywania negatywnych informacji, które mogą obniżyć ceny akcji przy upublicznieniu. Boeing obecnie zmaga się też z innymi problemami prawnymi dot. wypadków 737 MAX - oprócz udziałowców sprawy wytoczyły koncernowi również rodziny ofiar i pracownicy uczestniczący w programie emerytalnym spółki.

We wtorek firma podała, że zamówienia na pierwszy kwartał roku rozliczeniowego spadły do 95 samolotów w porównaniu ze 180 maszynami w tym samym okresie w zeszłym roku. Żadna firma nie zdecydowała się na zakup modelu 737 MAX po tym, jak został on uziemiony na całym świecie.

5 kwietnia Boeing sygnalizował zmniejszenie miesięcznej produkcji modelu 737 z 52 do 42 sztuk. Spółka podała również, że czyni postępy w aktualizacji oprogramowania 737 MAX, która ma zapobiec kolejnym wypadkom.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Boeing
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.