TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

IATA: Lotnictwo poziom z 2009 osiągnie dopiero w 2024
InfoAir.pl - Opublikowano: 30.07.2020 14:00:52
IATA: Lotnictwo poziom z 2009 osiągnie dopiero w 2024; fot. IATA

28 lipca swój raport opublikowało Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA)

28 lipca swoje raporty o skutkach pandemii opublikowała Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) oraz Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA)

Wskaźnik zaufania

Z powodu pandemii koronawirusa globalna turystyka poniosła straty w wysokości 320 mld dolarów w okresie od stycznia do maja br. - wynika z wtorkowego raportu Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO).

"-To ponad trzykrotność strat odnotowanych w dochodach z turystyki międzynarodowej podczas światowego kryzysu gospodarczego w 2009 roku" - podała agenda ONZ, mająca siedzibę w Madrycie. Zaznaczyła, że od stycznia do maja liczba turystów zagranicznych spadła o 56 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r.; to o 300 mln mniej podróżujących za granicę.

UNWTO w komunikacie podkreśliła, że pomimo powolnego ożywienia w turystyce, zwłaszcza na półkuli północnej, "wskaźnik zaufania ustalony przez UNWTO wykazuje historyczne najniższe wartości". Wśród głównych zagrożeń wymieniane jest "odrodzenie się wirusa i ryzyko nowych blokad" w krajach w związku z koronawirusem.

Na początku maja UNWTO przewidziało spadek liczby turystów zagranicznych o 60 do 80 proc. na rok 2020, ze stratami, które mogą wynieść łącznie od 910 mld do 1,2 bln dolarów. Agencja obawia się także, że "zagrożonych jest 100-120 mln miejsc pracy w turystyce".

Cel: rok 2024

28 lipca swój raport opublikowało także Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), które prognozuje, że globalny ruch lotniczy nie powróci do poziomu sprzed pandemii przed 2024 r.

Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) ocenia, że transport lotniczy odbuduje swój potencjał i osiągnie poziom z 2019 roku, dopiero w 2024 roku. To będzie bardzo trudny rok dla linii lotniczych - ocenia IATA.

"Obecnie szacujemy, że poziom ruchu lotniczego z 2019 r. zostanie osiągnięty dopiero w 2024 r., czyli rok później, niż oczekiwaliśmy" - oświadczył dyrektor finansowy IATA Brian Pearce podczas konferencji prasowej. Wyjaśnił, że w maju i w czerwcu następuje wolniejsze niż oczekiwano ożywienie, związane z niepewnością związaną z otwieraniem granic.

W swojej najnowszej prognozie IATA ocenia, że wskaźnik RPK osiągnie poziom z 2019 roku dopiero w 2024 roku. Wskaźnik RPK jest to liczba pasażerów pomnożona przez odległości przez nich przebyte w ciągu roku. (PAP Biznes)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
rynek
IATA