TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gdańskie lotnisko w 2019 roku: 5,3 mln pasażerów
InfoAir.pl - Opublikowano: 16.01.2020 18:00:02
Gdańskie lotnisko w 2019 roku: 5,3 mln pasażerów; fot. Aleksander Olszak

To był rok samych rekordów. Gdańskie lotnisko podsumowało ostatnie 12 miesięcy

Rekordowa liczba pasażerów, najwięcej w historii operacji lotniczych i bardzo dobry wynik finansowy. Do tego utrzymana trzecia pozycja wśród polskich lotnisk. Rok 2019 w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku 2019 można zaliczyć do bardzo udanych.

W minionym roku udało się obsłużyć rekordową liczbę podróżnych. Było ich ponad 5 mln.

– Liczyliśmy, liczyliśmy i udało się dokładnie policzyć, że w 2019 r. z naszych usług skorzystało 5 376 120 pasażerów – poinformował Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Jest to wzrost o 8 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

– Obsłużenie ponad 5 mln pasażerów to był nasz cel. To ważna dla nas informacja, że pasażerowie coraz chętniej wybierają Gdańsk jako cel swoich podróży i że dobra sytuacja gospodarcza Pomorza oraz coraz lepsza oferta turystyczna mają bezpośredni wpływ na zwiększający się ruch pasażerski – podkreślił prezes PLG.

Miesiącem, w którym było najwięcej odlatujących i przylatujących, był lipiec. Obsłużono wtedy ponad 564 tys. podróżnych.

Rekord operacji

Od kilku lat systematycznie wzrasta liczba operacji lotniczych. W 2019 r. były łącznie 48 882 starty i lądowania. Rosną także przeładunki towarów Trzeba tu jednak pamiętać, że ruch cargo w Polsce to tak naprawdę dwa lotniska: w Warszawie i Katowicach.

– Firmy kurierskie przesłały przez nasz port 6887 ton ładunków. To o 11 proc. więcej niż w poprzednim roku – zaznaczył prezes Kloskowski. – Ten wynik zauważają kolejne firmy, które rozmawiają z nami o możliwościach swojego rozwoju w Gdańsku – dodał.

Liczba pasażerów, operacji lotniczych czy tonaż przesyłek cargo wpływają na wynik finansowy lotniska. – Ubiegłoroczny zysk netto wyniósł prawie 50 mln zł. To o ponad 500 proc. więcej niż w 2019 r. Dzięki tak dobrym wynikom finansowym możemy bez problemów realizować nasze inwestycje, takie jak np. Airport City Gdańsk – zaznaczył prezes PLG. Rekordowy jest też wynik EBIDTA (105 861 tys. zł), który w stosunku do 2018 r. wzrósł o 93 proc.

Plany 2020

Wśród wyzwań na 2020 rok prezes Tomasz Kloskowski wymienia między innymi organizację ruchu lotniczego podczas finału piłkarskiej Ligi Europy, który odbędzie się 27 maja 2020 r.

– Wtedy możemy się spodziewać nawet 100 dodatkowych samolotów, które trzeba będzie obsłużyć w bardzo krótkim czasie – opowiada prezes.

Ale lotnisko czeka również intensywna praca nad rozbudową terminala, budową pierwszego budynku Airport City. Czy w tym roku uda się pobić kolejny rekord liczby pasażerów?

– Życzyłbym sobie takich rekordów każdego roku. Ale czeka nas ciężka praca. Mam jednak nadzieję, że rekordowego 6-milionowego pasażera powitamy w 2021 roku – podsumowuje Tomasz Kloskowski.

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
lotnisko
Lotnisko Gdańsk