TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gdańskie lotnisko pierwsze w Polsce z ultranowoczesnym systemem lokalizacji samolotów
PORTAL MIASTA GDAŃSK - Opublikowano: 11.04.2017 17:33:25
Gdańsku lotnisko pierwsze w Polsce z ultranowoczesnym systemem lokalizacji samolotów

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku wzbogacił się o dziewięć ultranowoczesnych sensorów i cztery anteny i stał się pierwszym w Polsce lotniskiem wyposażonym w system dozorowania służący do wykrywania i lokalizacji samolotów przy wykorzystaniu tzw. techniki multilateracyjnej.

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku wzbogacił się o dziewięć ultranowoczesnych sensorów i cztery anteny i stało się pierwszym w Polsce lotniskiem wyposażonym w system dozorowania służący do wykrywania i lokalizacji samolotów przy wykorzystaniu tzw. techniki multilateracyjnej.

System WAM ang: Wide Area Multilateration zapewnia wykrywanie i lokalizację samolotów wyposażonych w transpondery, na podstawie dziewięciu sensorów i czterech nadajników rozlokowanych na elementach infrastruktury naziemnej.

Jak to działa? - Samolot wysyła sygnał, który dociera do kilku odbiorników umieszczonych na danym obszarze - tłumaczy Jarosław Trzoska, kierownik Działu Operacyjnego Portu Lotniczego Gdańsk. - Na podstawie różnicy czasu przybycia sygnału, czyli TDOA ang. Time Difference of Arrival) do czterech oddalonych od siebie anten, możliwe jest określenie pozycji samolotu w płaszczyźnie 3D.

Systemy WAM stanowią alternatywę dla innych radarów. Dzięki dodatkowemu źródłu informacji można więc zastąpić podstawowy zestaw radarowy np. w przypadku jego awarii lub przeglądu technicznego.

- Dzięki nowemu systemowi gdańskie lotnisko zdobyło pewność funkcjonowania w przypadku jakichkolwiek kłopotów z działaniem dotychczasowego systemu radarowego ? dodaje Jarosław Trzoska.

Po Gdańsku, systemy multilateracyjne będą stopniowo wdrażane w kolejnych miastach w Polsce.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
lotnisko
nowe technologie
system WAM
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.