TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gdańskie lotnisko pierwsze w Polsce z ultranowoczesnym systemem lokalizacji samolotów
PORTAL MIASTA GDAŃSK - Opublikowano: 11.04.2017 17:33:25
Gdańsku lotnisko pierwsze w Polsce z ultranowoczesnym systemem lokalizacji samolotów

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku wzbogacił się o dziewięć ultranowoczesnych sensorów i cztery anteny i stał się pierwszym w Polsce lotniskiem wyposażonym w system dozorowania służący do wykrywania i lokalizacji samolotów przy wykorzystaniu tzw. techniki multilateracyjnej.

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku wzbogacił się o dziewięć ultranowoczesnych sensorów i cztery anteny i stało się pierwszym w Polsce lotniskiem wyposażonym w system dozorowania służący do wykrywania i lokalizacji samolotów przy wykorzystaniu tzw. techniki multilateracyjnej.

System WAM ang: Wide Area Multilateration zapewnia wykrywanie i lokalizację samolotów wyposażonych w transpondery, na podstawie dziewięciu sensorów i czterech nadajników rozlokowanych na elementach infrastruktury naziemnej.

Jak to działa? - Samolot wysyła sygnał, który dociera do kilku odbiorników umieszczonych na danym obszarze - tłumaczy Jarosław Trzoska, kierownik Działu Operacyjnego Portu Lotniczego Gdańsk. - Na podstawie różnicy czasu przybycia sygnału, czyli TDOA ang. Time Difference of Arrival) do czterech oddalonych od siebie anten, możliwe jest określenie pozycji samolotu w płaszczyźnie 3D.

Systemy WAM stanowią alternatywę dla innych radarów. Dzięki dodatkowemu źródłu informacji można więc zastąpić podstawowy zestaw radarowy np. w przypadku jego awarii lub przeglądu technicznego.

- Dzięki nowemu systemowi gdańskie lotnisko zdobyło pewność funkcjonowania w przypadku jakichkolwiek kłopotów z działaniem dotychczasowego systemu radarowego ? dodaje Jarosław Trzoska.

Po Gdańsku, systemy multilateracyjne będą stopniowo wdrażane w kolejnych miastach w Polsce.


Sprawdź też:
Gdańsk
lotnisko
nowe technologie
system WAM

Dodaj komentarz

Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.