TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dwa samoloty Air Force One za 3,9 mld dolarów
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 28.02.2018 11:52:44
Dwa samoloty Air Force One za 3,9 mld dolarów

Jest umowa z Boeingiem na zakup dwóch nowych samolotów Air Force One.

Prezydent USA Donald Trump zawarł "nieformalną" umowę z koncernem Boeing na zakup dwóch nowych samolotów Air Force One za 3,9 mld dolarów czyli o 1,4 mld dolarów mniej, niż pierwotnie zakładano - poinformował we wtorek, 28 lutego, Biały Dom.

-"Prezydent Trump zawarł z koncernem Boeing nieformalną umowę gwarantującą ustaloną cenę zakupu nowych samolotów w ramach programu Air Force One. Dzięki negocjacjom prezydenta kontrakt pozwoli zaoszczędzić podatnikom ponad 1,4 mld dolarów" - powiedział rzecznik Białego Domu Hogan Gidley.

Kontrakt ma opiewać na sumę 3,9 mld dolarów. Według przedstawicieli władz oznacza to zaoszczędzenie 1,4 mld dolarów z szacowanych na ponad 5 mld dolarów wydatków na zakup dwóch zmodyfikowanych samolotów Boeing 747 oraz na związane z tym dodatkowe koszty.

Po wygraniu wyborów prezydenckich w 2016 roku Trump wystąpił na Twitterze z zarzutem, że koncern Boeing "stracił kontrolę" nad kosztami zleconej mu budowy nowych samolotów Air Force One. Wezwał przy tym ówczesne władze USA, by anulowały to zamówienie.

Pierwotna wartość tego kontraktu miała wynieść 3 mld dolarów, ale szybko się zwiększyła. Zgłaszając pod koniec 2016 roku swe zastrzeżenia, Trump podał, że koszty osiągnęły 4 mld dolarów. "Uważam, że Boeing nieco przesadza z kwotą. Chcemy, by Boeing zarobił dużo pieniędzy, ale nie aż tak dużo" - napisał na Twitterze.

Portal Defense One informował w ubiegłym tygodniu, że negocjacje Trumpa w sprawie nowych samolotów Air Force One weszły w końcową fazę i prezydent rozmawiał na ten temat w Białym Domu z szefem firmy Boeing Dennisem Muilenburgiem.

Nowe maszyny mają zastąpić używane obecnie samoloty pochodzące z czasów prezydentury Ronalda Reagana. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Boeing
USA
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.