TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dania i Niemcy odradzają podróże m.in. do Polski
WIRUS, BEZPIECZEŃSTWO, NIEMCY, DANIA InfoAir.pl - Opublikowano: 16.10.2020 18:00:01
Dania i Niemcy odradzają podróże m.in. do Polski; fot. Lufthansa

Polska to już obszar ryzyka koronawirusowego.

W opublikowanym w czwartek, 15 października, komunikacie odpowiedzialny za zwalczanie chorób zakaźnych w Niemczech Instytut im. Roberta Kocha (RKI) po raz pierwszy rozszerzył na Polskę strefę zagrożenia koronawirusowego, której odwiedzanie pociąga za sobą konieczność odbycia kwarantanny.

Chodzi tu konkretnie o województwa kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie.

Takie same restrykcje RKI rozciągnął teraz także między innymi na Włochy, na razie na regiony Kampanii i Ligurii, oraz na całą kontynentalną Francję, całą Holandię i całą Słowację. Do uznanych już wcześniej za zagrożone szwajcarskich kantonów Genewa i Vaud dodano obecnie osiem kolejnych, w tym Zurych i Fryburg.

Według RKI, na Węgrzech poza terenem wysokiego ryzyka koronawirusowego, obejmującego od czwartku również komitat Veszprem, pozostają już tylko komitaty Bacs-Kiskun, Bekes, Fejer, Heves, Somogy, Tolna i Zala. W przypadku Wielkiej Brytanii za zagrożone uznano teraz także regiony East Midlands i West Midlands. W tym ostatnim położona jest druga co do wielkości brytyjska aglomeracja Birmingham.

Na zaktualizowanej liście znalazły się też po raz pierwszy niektóre jednostki terytorialne Finlandii (region Oesterbotten) oraz Szwecji (regiony Jaemtland, Sztokholm, Uppsala i Oerebro).

Jedynym terytorium, wycofanym w czwartek z tej listy, jest Namibia.

Dania także

Duńskie MSZ w związku z rosnącą liczbą nowych przypadków koronawirusa w Europie rozszerzyło m.in. o Polskę listę krajów, do których odradza się podróże, jeśli nie są one konieczne. Zmiany wejdą w życie w sobotę.

Inne uznane w czwartek przez duński MSZ za niebezpieczne pod względem epidemicznym państwa to: Bułgaria, Włochy, Liechtenstein, Litwa, San Marino oraz Watykan. Jak wskazano w uzasadnieniu, przekroczony tam został limit 30 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Na liście znalazły się również cztery kolejne regiony Szwecji: Dalarna, Gotlandia, Joenkoeping oraz Oestergoetland.

Zmiana pociąga za sobą zamknięcie duńskich granic dla ruchu turystycznego z tych państw.

"Niestety sytuacja epidemiczna w Europie pogarsza się, co wpływa na możliwości podróżowania" - oświadczył Erik Brogger Rasmussen z duńskiego MSZ.

Na liście krajów, do których Duńczycy mogą podróżować w UE, pozostały jedynie Niemcy, Norwegia, Grecja oraz Cypr, a także Szwecja (jedynie dziewięć regionów, w tym Skania).

Duńska dyplomacja aktualizuje swoje rekomendacje każdego tygodnia, biorąc pod uwagę statystyki z ostatnich 14 dni.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też: