TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Strajk sektora publicznego we Francji. Opóźnienia w lotach
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 10.05.2019 10:30:11
Czwartkowy strajk francuskiego sektora publicznego. Opóźnienia w lotach

9 maja, we Francji, strajkował sektor publiczny, w tym kontrolerzy lotów.

9 maja miła miejsce strajk ponad 100 tys. pracowników sektora publiczny. Sprzeciwią się oni ustawie o zatrudnieniu w sektorze publicznym. W czwartek na wezwanie central związkowych w całej Francji manifestowało 109 tys. pracowników sektora publicznego; związkowcy podają, że w marszach wzięło udział 250 tys. osób.

Pracownicy sektora publicznego protestują przeciw ustawie o modernizacji form zatrudnienia w budżetówce, dopuszczającej między innymi elastyczne kontrakty. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się w Zgromadzeniu Narodowym 13 maja.

W Paryżu na ulice wyszło między 18 tys. a 30 tys. osób. Protestowali m.in. nauczyciele, pracownicy państwowych szpitali, służby ratownicze, pracownicy sektora finansów publicznych. Do marszu dołączyły "żółte kamizelki".

Strajk kontrolerów lotów spowodował opóźnienia na paryskich lotniskach, które sięgały 50 minut.

Agencja AFP przypomina, że podczas ostatniego takiego protestu zorganizowanego przez wszystkie centrale związkowe w maju 2018 roku na ulice wyszło według MSW 139 tys. osób, podczas gdy związkowcy podali, że w demonstracji udział wzięło "wiele setek tysięcy ludzi".

Centrale związkowe ostrzegły, że czwartkowy strajk to tylko "pierwszy etap" protestów. Rząd zapowiada, że nie wycofa projektu ustawy, którą chce przyjąć przed początkiem lata, aby mogła wejść w życie 1 stycznia 2020 roku. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
strajk
Francja
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.