TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Cisza nocna nad Budapesztem. Od sierpnia
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 24.04.2019 17:30:39
Cisza nocna nad Budapesztem. Od sierpnia

Od sierpnia wchodzi w życie zakaz nocnych lotów nad Budapesztem.

Zakaz lotów nad Budapesztem w godzinach nocnych zostanie wprowadzony od sierpnia tego roku, by umożliwić mieszkańcom spokojniejszy cen – poinformowała 24 kwietnia prasa węgierska.

Od północy do godz. 5 rano nie będzie można startować ani lądować na międzynarodowym lotnisku im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Zawarcie porozumienia w tej sprawie ogłosili burmistrz węgierskiej stolicy Istvan Tarlos oraz minister innowacji i technologii Laszlo Palkovics.

Tarlos zastrzegł, że w godzinach nocnych będzie możliwość lądowania w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak ekstremalne warunki pogodowe, porwanie, akt terroru, lądowanie awaryjne czy konieczność udzielenia natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Przekroczony poziom

Palkovics oświadczył, że jeśli poziom hałasu powodowanego przez startujące i lądujące samoloty przekroczy dopuszczalny poziom, będzie za to odpowiadać dana linia lotnicza. Większość sum z tytułu kar będzie przeznaczana na program izolacji dźwiękowej mieszkańców oraz rozwój systemu monitoringu poziomu hałasu – zaznaczył.

Podkreślił, że władze chciałyby, aby linie lotnicze latające do Budapesztu w miarę możliwości używały modeli samolotów powodujących mniejszy hałas. "Pod tym względem przoduje Wizz Air, bowiem maszyny włączone ostatnio do floty tej linii powodują o połowę mniej hałasu niż modele, których wcześniej używali" – dodał.

Zapowiedziano ponadto zbadanie poziomu obciążenia hałasem w godzinach 20-24 oraz 5-8.

Palkovics powiedział dziennikowi "Nepszava", że przeciętnie od godz. 24 do godz. 5 lądują i startują co noc po trzy samoloty, ale zdarzają się miesiące, gdy nie ląduje i nie startuje w tych godzinach żadna maszyna. Jak dodał, ponad 1000 samolotów korzysta też rocznie w tych godzinach z korytarzy powietrznych w pobliżu Budapesztu.

Miniony rok był rekordowy dla międzynarodowego lotniska im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Z tego portu lotniczego skorzystało prawie 15 mln pasażerów. W 2018 roku z Budapesztu latało 45 linii lotniczych, które woziły pasażerów do 134 miejsc.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Węgry