Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Boom na latające taksówki. Lilium Jet [FILM]

infoair
23.10.2019 07:30
0 Komentarzy

Niemiecki start-up Lilium Jet ogłosił zakończenie pierwszego etapu testów w pełni elektrycznego samochodu latającego Lilium Jet, który może jednocześnie przewozić do pięciu osób – podał serwis CNBC.

Firma zamierza uruchomić loty komercyjne do 2025 r.

Podczas debiutu w maju maszyna startująca i lądująca pionowo, która może być sterowana przez pilota lub w trybie drona, wykonała pierwszy krótki lot pokazowy. „Od tego czasu przeprowadzono już setki testów” – powiedział w wywiadzie dla CNBC w dyrektor ds. handlowych Remo Gerber.

Jak zauważył CNBC, Lilium korzysta z oprogramowania dla naukowców, aby przewidzieć działanie odrzutowca, gdy będzie się on znajdować w powietrzu.

{https://www.youtube.com/watch?v=lojpe3lUdFk}

36 silników

Jednostka jest napędzana 36 silnikami odrzutowymi. Po starcie obracają się one, aby odrzutowiec mógł lecieć do przodu jak standardowy samolot, wykorzystując 10 proc. energii z wielowirnikowej konstrukcji opartej na technologii stosowanej w śmigłowcach. Jak zapewniają przedstawiciele Lilium, takie wykorzystanie energii pozwala maszynie pokonać problemy z zasięgiem, uważane dotychczas z główną przeszkodę dla samolotów z napędem elektrycznym.

Niemiecki start-up poinformował, że trwający sześć minut przelot z Manhattanu na nowojorskie lotnisko JFK będzie kosztować około 70 dolarów. Aplikacja dla klientów, za pośrednictwem której będą oni mogli zamówić przelot Lilium Jet, ma działać na takiej samej zasadzie jak w przypadku usługi transportu drogowego Ubera.

Kolejnym długoterminowym celem firmy jest 300-kilometrowa podróż elektrycznym pojazdem latającym w ciągu godziny. Wcześniej Lilium będzie musiało jednak rozwiązać inne problemy, jak potrzeba zwiększenia produkcji dronów pasażerskich i uzyskanie zgody organów nadzorujących na przelot maszyny nad dużymi miastami – zauważył serwis.

W sercu Bawarii

Start-up w celu zwiększenia produkcji otworzył w Monachium fabrykę o powierzchni 3 tys. mkw. i planuje budowę kolejnej. Jak zapowiedział Gerber, do czasu uruchomienia usługi zakłady mają pozwolić firmie na produkcję 100 maszyn rocznie.

Z opublikowanych niedawno doniesień serwisu TechCrunch wynika, że Lilium prowadziło z inwestorami rozmowy, które miały prowadzić do zebrania 400- 500 mln dolarów. Gerber odmówił komentarza w tej sprawie. Dodał jednak, że firma jest obecnie „bardzo dobrze skapitalizowana”, ale w przyszłości skorzysta z kolejnej rundy finansowania.

Jak zauważyło CNBC, Lilium nie jest jedyną firmą na rynku, która zaprezentowała dotychczas koncepcję latających taksówek. Wśród rywali niemieckiego start-upu są amerykańskie Uber, Boeing i Airbus, chiński Ehang i niemiecki Volocopter. Ostatni z nich we wtorek wykonał około dwuminutowy próbny lot elektryczną maszyną nad zatoką Marina Bay w Singapurze. Testowany pojazd zdolny jest do lotu autonomicznego, ale w czasie przelotu próbnego za sterami siedział pilot. (PAP)

Komentarze