TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Białystok: zgoda na budowę pasa startowego na lotnisku Krywlany
PAP - Opublikowano: 08.07.2017 06:46:09
Białystok: zgoda na budowę pasa startowego na lotnisku Krywlany

W najbliższych tygodniach miasto Białystok będzie ogłaszać przetarg na budowę utwardzonego pasa startowego na lotnisku Krywlany w Białymstoku. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał w piątek zgodę na realizację tej inwestycji.

W najbliższych tygodniach miasto Białystok będzie ogłaszać przetarg na budowę utwardzonego pasa startowego na lotnisku Krywlany w Białymstoku. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał w piątek zgodę na realizację tej inwestycji.

Będzie to pierwsze w Podlaskiem publiczne lotnisko, z którego będą mogły korzystać małe samoloty pasażerskie turystyczno-biznesowe zabierające na pokład do 50 pasażerów.

Wojewoda Bohdan Paszkowski powiedział, że wydana przez niego decyzja to zatwierdzenie projektu budowlanego i zezwolenie na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, o co zabiegał wnioskodawca - spółka z o.o. Aero Partner, celowa spółka Aeroklubu Polskiego do zarządzania lotniskami, która zarządza też lotniskiem Krywlany.

Wojewoda powiedział, że wydana przez niego decyzja "otwiera drogę" do tego, by do województwa podlaskiego mogły przylatywać samoloty, docelowo regularnie.

Utwardzony pas startowy ma mieć 1 tys. 350 metrów długości i 30 m szerokości. Powstanie też cała niezbędna infrastruktura, m.in. droga startowa trawiasta, płyta do zawracania samolotów, drogi kołowania, miejsce postoju samolotów.

Wojewoda przypomniał, że różne dyskusje o lotnisku w regionie trwają od lat, ale do tej pory nie zakończyły się żadną konkretną inwestycją. "W tej chwili mamy przed sobą tę inwestycję w Białymstoku, (...) podobny pas startowy ma powstać również w Suwałkach, trwają sprawy formalne związane z gruntami pod tę inwestycję" - powiedział Paszkowski.

Wojewoda dodał, że ma nadzieję, że "niebawem" do urzędu wojewódzkiego trafi stosowny wniosek od miasta Suwałki lub innego uprawnionego do tego podmiotu. Zaznaczył, że - jeśli wniosek będzie poprawny - podobna decyzja jak ws. inwestycji na Krywlanach mogłaby być wydana ws. Suwałk jeszcze w 2017 r.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował, że najbliższych tygodniach miasto ogłosi przetarg na budowę pasa na lotnisku Krywlany. Chce go rozstrzygnąć jeszcze w 2017 r. Prace budowlane mają się zakończyć późną jesienią 2018 r.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Krywlany
Białystok
budowa pasa startowego
budowa lotniska
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.