TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Balice z najnowocześniejszym w Polsce pojazdem strażackim
InfoAir.pl - Opublikowano: 08.05.2019 13:30:56
Lotnisko Kraków ma najnowocześniejszy w Polsce pojazd strażacki, fot. PAP

Krakowski lotniskowy pojazd ratowniczo-gaśniczy ma napęd 8x8 i waży 50 ton.

Lotnisko w podkrakowskich Balicach wzbogaciło się o najnowocześniejszy w kraju wóz strażacki . Wóz zaprezentowano w trakcie uroczystego apelu z okazji Dnia Strażaka i święta patrona strażaków - św. Floriana.

Nowy lotniskowy pojazd ratowniczo-gaśniczy typu 8x8 (napęd na wszystkie cztery osie) waży 50 ton, dysponuje zbiornikiem na 18 tysięcy litrów wody, może również wyprodukować 10 tys. litrów piany gaśniczej w ciągu minuty. Wyposażony jest w dwa działka gaśnicze, w tym działko zderzakowe pozwalające na wystrzeliwanie środka gaśniczego z niskiego poziomu, co zwiększa, jak wykazuje praktyka, skuteczność gaszenia samolotów.

Gaśnicza samoobrona

Pojazd jest również wyposażony w system samoobrony - może wjechać w rozlewisko płonącego paliwa, bez zagrożenia dla strażaków. Rozwija prędkość 140 km na godzinę, co umożliwia mu szybkie dotarcie w miejsce wypadku.

"To samochód przeznaczony do działań w trudnych sytuacjach na lotnisku. W tym przypadku najważniejszy jest czas dojazdu, w każdych warunkach terenowych czy atmosferycznych, jak i intensywność podawania środka gaśniczego. Dlatego ten samochód jest tak duży i zabiera tyle środka gaśniczego" - mówi Zbigniew Pudełko, dowódca zmiany lotniskowej służby ratowniczo-gaśniczej. Podobny model pojazdu znakomicie sprawdził się na lotniskach w Tokio, Madrycie i Paryżu.

W trakcie uroczystego apelu z okazji Dnia Strażaka prezes Zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek podziękował służbom ratowniczo-gaśniczym za odważną służbę i chęć pomocy. Czasami nawet za cenę życia.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Lotnisko Kraków