TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Amerykańskie cła odwetowe w obronie Boeinga
- Opublikowano: 04.10.2019 10:30:47
Amerykańskie cła odwetowe w obronie Boeinga

USA nałożą cła odwetowe na UE za subwencje dla Airbusa.

USA nałożą od 18 października cła odwetowe w wysokości 10 proc. na samoloty i 25 proc. na inne produkty przemysłowe i rolne z Unii Europejskiej - poinformował w środę - 2 października - przedstawiciel USA ds. handlu. Cła mają związek z nielegalnymi subwencjami UE dla Airbusa.

W najbliższym czasie rząd USA przedstawi pełną listę towarów z UE, które zostaną objęte karnymi taryfami. Wcześniej Waszyngton wskazywał, że mogą to być wybrane rodzaje sera, olej z oliwek, pomarańcze, wino, owoce morza i odzież. Wiadomo, że cła odwetowe nie obejmą części do samolotów.

Szybka piłka

USA ogłosiły swoją decyzję zaledwie kilka godzin po tym, jak Światowa Organizacja Handlu (WTO) uznała, że subwencje unijne dla Airbusa były nielegalne i w związku ze stratami Boeinga Stany Zjednoczone mogą nałożyć na UE cła odwetowe na dobra warte 7,5 mld dolarów. Decyzja ta to kolejna odsłona ciągnącego się od kilkunastu lat sporu między koncernem Boeing i europejskimi producentami Airbusa, jednak zarządzona kara jest rekordem w 25-letniej historii WTO.

Prezydent Donald Trump ocenił decyzję WTO jako "wielkie zwycięstwo USA".

Przedstawiciel USA ds. handlu podkreślił, że wprowadzenie ceł odwetowych na import z UE ma na celu jedynie położenie kresu subwencjom dla Airbusa. Zapewnił, że Waszyngton jest gotowy do negocjacji handlowych z Unią Europejską i liczy na porozumienie.

Lotniczy konflikt

Wcześniej w środę unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem ostrzegała USA przed nałożeniem ceł odwetowych na towary z UE. "Wybór tej ścieżki byłby krótkowzroczny i przyniósłby efekt przeciwny do zamierzonego" - oświadczyła Malmstroem.

Spór amerykańsko-unijny o subwencje dla przemysłu lotniczego trwa już od kilkunastu lat. USA i Unia Europejska oskarżyły się wzajemnie o udzielanie niedozwolonego wsparcia finansowego gigantom lotniczym: Bruksela - Airbusowi, a USA - Boeingowi. W kwietniu WTO przyjęła ostateczny raport, potwierdzając, że amerykańskie dotacje dla Boeinga nadal powodują znaczną szkodę dla Airbusa. W maju WTO orzekła z kolei, że subwencje UE dla Airbusa niekorzystnie wpłynęły na Stany Zjednoczone.

W efekcie prezydent Donald Trump zapowiedział nałożenie taryf wartych miliardy euro na produkty europejskie w tym ser, oliwki, whiskey, a także samoloty, czy części do nich. UE również wykonała podobny ruch publikując w kwietniu listę towarów importowanych z USA o wartości ok. 20 mld dolarów, na które może nałożyć cła w odwecie na amerykańskie subwencje dla Boeinga. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
  • Sebbastian Pioro – 04.10.2019

    To jest cyrk... UE pomogła Airbusowi, jednak za pomoc Airbusowi odpowiedzą inne firmy np rolnicy produkujący żywność 😂😂😂😂... Sprawiedliwe to nawet... 😂😂😂😂

  • Michał Paweł Łukasz – 04.10.2019

    Cła na samochody produkowane w usa ściągane do UE, są, zrobić większe. :) BMW czy mercedes wtedy będą musiały pomyśleć nad montowniami w europie, jeżeli będą chcieli więcej zarabiać na sowich suvach :) A montownie można zrobić w Polsce, pracowników zatrudnić z Ukrainy i będzie pięknie niczym na tvp, kraj miodem i mlekiem płynący.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !