TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

63 mln pasażerów w rok. Plany dla Sinciangu
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 22.11.2018 18:36:49
63 mln pasażerów w rok. Plany dla Sinciangu

Chińczycy zatwierdzili projekt rozbudowy lotniska w Sinciangu za 6 mld USD.

Chińska Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (PKRiR) zatwierdziła w poniedziałek  - 19 listopada - wart ponad 42 mld juanów (6 mld USD) projekt rozbudowy lotniska w Urumczi, stolicy regionu Sinciang (Xinjiang).

Prace będą trwały do 2030 roku, a dzięki rozbudowie lotnisko ma być w stanie obsługiwać 63 mln pasażerów i 750 tys. ton towarów rocznie – przekazała PKRiR, która jest naczelnym rządowym organem sterującym chińską gospodarką. W planie jest m.in. budowa dwóch nowych pasów startowych.

Cena rozbudowy portu lotniczego w Urumczi jest dwukrotnie niższa od kwoty, jaką przeznaczono na nowe olbrzymie lotnisko międzynarodowe Daxing w pobliżu Pekinu. Ma ono kosztować 80 mld juanów i od 2025 roku obsługiwać 72 mln pasażerów rocznie.

Bogaty w ropę i minerały Sinciang odgrywa kluczową rolę w lansowanej przez prezydenta ChRL Xi Jinpinga globalnej Inicjatywie Pasa i Szlaku. Według Pekinu ma ona na celu stymulację międzynarodowego handlu poprzez budowę i modernizację połączeń logistycznych pomiędzy Chinami a krajami Azji, Europy i Afryki.

Władze Chin inwestują również w Sinciangu, aby zmniejszyć ubóstwo i lepiej zintegrować go z pozostałą częścią kraju. Znaczny odsetek mieszkańców Sinciangu stanowią przedstawiciele muzułmańskiej grupy etnicznej Ujgurów.

Choć pod względem powierzchni Sinciang jest największym chińskim regionem, jego PKB na poziomie biliona juanów (144 mld USD) jest jednym z najniższych w kraju. Według PKRiR m.in. dzięki rozbudowie lotniska Urumczi ma się stać międzynarodowym węzłem lotniczym.

W ubiegłym roku Sinciang odwiedziło 100 mln krajowych i zagranicznych turystów – o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. Port lotniczy w Urumczi obsługuje już połączenia z Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Rosji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Chiny
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.