Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

5 lat łódzkiego zakładu Airbus Helicopters

infoair
20.02.2020 09:30
0 Komentarzy

Airbus Helicopters obchodzi dziś 5-lecie działalności wŁodzi. Uruchomione 19 lutego 2015 . biuro projektowania śmigłowców stopniowozwiększa zatrudnienie i kompetencje inżynierskie oraz udanie wdraża opracowanerozwiązania w konstrukcjach śmigłowców już produkowanych przez grupę, jak i wprojektach całkiem nowych wiropłatów.

„Jesteśmy obecnie jedyną w Polsce firmą zaangażowaną wprojektowanie, rozwój i certyfikację nowych typów śmigłowców na rynkuglobalnym. W ciągu ostatnich pięciu lat nikt inny w tym kraju nie opracował,nie przetestował i nie przygotował do produkcji nowego wiropłatu”, powiedziałMickael Peru, wiceprezes Airbus Helicopters.

Rodzina H160

Śmigłowcowe biuro projektowe w Łodzi zatrudnia 90 inżynierówzaangażowanych w kluczowe przyszłościowe programy Airbusa, w tym nowy,dwusilnikowy wielozadaniowy śmigłowiec H160, który wejdzie do eksploatacji jużw bieżącym roku. Łódzcy inżynierowie odpowiadali za zaprojektowanie częścipłatowca H160. Dostawy wersji wojskowej – H160M – dla francuskich sił zbrojnychzaczną się w 2026 r.

Oprócz projektowania płatowca łódzki zespół prowadził takżeprace nad układami napędowymi i elementami ruchomymi. Opracował i przetestowałwały oraz przekładnie do szybkiego śmigłowca nowej generacji Racer. Komponentyte są obecnie wykorzystywane do budowy jego prototypu.

Demo CityAirbus

Polscy inżynierowie byli również zaangażowani w budowędemonstratora CityAirbus. Stworzyli układ przeniesienia napędu z silnikówelektrycznych oraz byli odpowiedzialni za jego integrację z lokalniezaprojektowanymi i przetestowanymi konstrukcjami wirników i kadłuba. CityAirbusodbył dziewiczy lot w 2019 r.; jego testy będą kontynuowane w 2020 r.

„Od początku dostrzegaliśmy ogromny potencjał tkwiący wpolskim biurze projektowym i zatrudnionych tam świetnych inżynierach, którzyukończyli Politechnikę Łódzką i uczelnie w innych polskich miastach. Niektórzyz nich zdecydowali się już na przeprowadzkę do centrów badawczo-rozwojowychAirbusa w Niemczech i Francji”, powiedział Mickael Peru. „Pięć ostatnich latdobitnie pokazało, że Airbus wywiązuje się z zobowiązań podjętych w Polsce.”

Airbus Helicopters planuje dalszy rozwój swojej działalnościw kraju. W tym roku zamierza uruchomić pod Łodzią. nowe laboratorium. Posłużyono do testowania elementów układu transmisji opracowanych przez miejscowebiuro projektowe. Placówka w Łodzi otrzyma także nowe narzędzia doprojektowania. Ponadto Airbus planuje kontynuować współpracę z PolitechnikąŁódzką dotyczącą bieżących i przyszłych programów śmigłowcowych.

Komentarze