TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

20 edycja Mazury AirShow już w ten weekend
PAP / INFOAIR.PL - Opublikowano: 03.08.2018 11:30:25
fot. wikipedia

Przeloty nowoczesnych i zabytkowych samolotów, wodnopłaty lądujące na wodzie, akrobacje indywidualne i zespołowe w wykonaniu czołowych pilotów - to wszystko będą mogli obejrzeć widzowie 20. edycji pokazów Mazury AirShow, które odbędą się w ten weekend w Giżycku.

Przeloty nowoczesnych i zabytkowych samolotów, wodnopłaty lądujące na wodzie, akrobacje indywidualne i zespołowe w wykonaniu czołowych pilotów - to wszystko będą mogli obejrzeć widzowie 20. edycji pokazów Mazury AirShow, które odbędą się w ten weekend w Giżycku.


Według organizatorów z Aeroklubu Krainy Jezior, Mazury AirShow od innych pikników lotniczych odróżnia przede wszystkim niezwykła sceneria tej imprezy.


Pokazy odbywają się nad jeziorem Niegocin w Giżycku. Można je oglądać zarówno z lądu, jak i z wody, czyli z pokładów żaglówek, łodzi i innego sprzętu wodnego. Tafla jeziora jest lądowiskiem dla maszyn, które rzadko goszczą na innych pokazach - wodnosamolotów, latających łodzi i samolotów-amfibii.


Tegoroczna jubileuszowa edycja Mazury AirShow odbędzie się 4-5 sierpnia. Wstęp na pokazy jest wolny. W poprzednich latach uczestniczyło w nich nawet po 200 tys. widzów.


Poza pokazami nad Niegocinem turyści mogą zobaczyć również główną bazę, z której startują samoloty - Lotnisko Kętrzyn Wilamowo. Można tam oglądać wystawy statyczne lotniczych maszyn lub odbyć loty widokowe nad Krainą Wielkich Jezior.


Organizatorzy widowiska zapowiedzieli udział w nim najlepszych grup akrobacyjnych i pilotów z wielu krajów. Publiczność będzie mogła zobaczyć niemal wszystkie rodzaje statków powietrznych: duże i małe samoloty, śmigłowce, wiatrakowce.


Na Mazury AirShow zaprezentują się m.in.: Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry i litewski Presidential Team ANBO, Wiatrakowce 57-y Team, skoczkowie z Sky Magic S3 WAT i wielu innych. Pojawi się sporo śmigłowców i wodnosamolotów z całego świata; niektóre, np. wodnosamolot FlyWhale Aircrafts - po raz pierwszy w Polsce.


Będą pokazowe przeloty nowoczesnych maszyn transportowych i wielozadaniowych. Będą też historyczne samoloty, w tym Catalina PBY - amerykańska patrolowa łódź latająca z czasów II wojny światowej i górnopłat J1B "Prząśniczka" - amatorska konstrukcja z epoki PRL.


Jak co roku nie zabraknie przedstawicieli polskich Sił Powietrznych z wojskowym transportowym samolotem Lockheed C-130 Herkules, śmigłowcami MI-24 z 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim i W3 Sokół z 2. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Mińska Mazowieckiego.


Równolegle z tegorocznym Mazury AirShow odbywa się 20. Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur. Jednym z punktów tego zlotu jest piątkowa uroczystość odsłonięcia na lotnisku Wilamowo obelisku poświęconego "Twórcom i Animatorom Lotnictwa Polskiego". Takie upamiętnienie nawiązuje do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i utworzenia polskiego lotnictwa.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
pokazy
Gizycko
Mazury AirShow
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.